Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladý Josef Váňa vyhlíží další triumf v cross country Koroka

Josef Váňa mladší a Silver Regent v kvalifkaci na Velkou pardubickou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

7 2014
Vrcholem čtvrtečních dostihů bude Úvodní cross country Koroka, pojmenovaná po trojnásobném vítězi Velké pardubické. Vítězství obhajují Josef Váňa mladší s ryzákem Zarifem.

V neděli se Josef Váňa mladší v italském Meranu čtyřikrát postavil na start a třikrát zvítězil. Do Pardubic, kde se zítra odpoledne koná Zahajovací dostihový den, si tak poveze skvostnou fazonu.

"Cítím se fajn, ale dostihy v Pardubicích jsou i o štěstí a o náhodě. Je nás tam kolem dvaceti, nevíte, co vás může potkat nebo kdo vás srazí. Vaše forma se může rychle ztratit (úsměv). Merano mě nakoplo, pojedu do Pardubic s dobrou náladou. I výsledky naší stáje v téhle sezoně hovoří o tom, že trénujeme správně," míní třiadvacetiletý žokej, který nejčastěji závodí v barvách svého otce, dostihové legendy Josefa Váni staršího.

Zahajovací dostihový den v Pardubicích

Kdy: ve čtvrtek 8. května Kde: Agrofert Park Pardubice
Za kolik: dospělí 90 korun, děti do 140 cm, senioři a ZTP zdarma.

Dá se říct, že jste expert na úvodní dostihy na pardubickém závodišti. Ovládl jste je předloni s Charleym i loni se Zarifem, jejž pojedete též letos.
Vzpomínám si, že když jsme startovali s Charleym, kvůli hluboké půdě se měnil kurz a běhalo se jenom dokola. Loni se Zarifem to zase hodně popadalo. Kdyby se mi povedlo vyhrát i potřetí za sebou, bylo by to vynikající. Zarif je připravený, po cross country Koroka běžel ještě něco podobného (říjnovou Cenu Vltavy). Proto jsem si ho vybral. Máme sice ještě jednoho koně, o kterém si otec myslí, že by mohl být i lepší, ale selský rozum mi řekl, že bych měl sedět na Zarifovi.

Středa má v Pardubicích propršet. Svědčí Zarifovi těžká půda?
Rozhodně bude příjemnější, když bude hluboká, než kdyby to byl "beton". Dostih by mohl být pomalejší a koně by se nemuseli zahltit. My máme natrénováno na objem, takže by nám to mělo vyhovovat.

Koho ve startovním poli Korokovy ceny považujete za hlavní konkurenci?
Spousta koní, kteří tam jsou, se letos předvede poprvé. Abych se přiznal, moc jsem to nestudoval, ale Al Jaz (s Josefem Sovkou) běhal moc dobře už loni. Jak jeho, tak i ostatní bychom nicméně měli být schopni porazit.

Vedle hlavního se v Pardubicích představíte ještě v dalších šesti dostizích. Od kterého svěřence si v nich slibujete nejvíc?
Mám solidní koně, dost věřím čtyřleté Merinze hned v prvním závodě. Ta v dubnu vyhrála v Kolesách. Ale proti ní poběží třeba i vítěz posledního derby (Mister Aviation)... Někdy se to sejde tak, že je těžší vyhrát "čtyřku" než "jedničku" (závod IV., resp. I. kategorie). Pak jedu Arabian Gema, který rok neběhal a umožnili mu startovat ve "čtyřce". Tam se ovšem půjde jenom rozběhnout, jeho kvalita je mnohem vyšší. Na Mi Seňorovi jsem loni zvítězil v Kolesách, ovšem ten mívá výsledky spíš až na podzim. Neverland má formu, ale v Pardubicích nás s ním v minulosti vždycky někdo předběhl, končili jsme druzí, třetí, čtvrtí... Koho tam ještě mám? Cross Ice - to je srdeční záležitost mojí mámy, s tím jsem taky vyhrál v Kolesách, ale je psychicky labilní, tam je to velký otazník. A nakonec pojedu Timbera v klasice.

Mimochodem, váš otec jezdil při Pardubickém vinařském půlmaratonu na inline bruslích a prohlásil, že ho štve, že přibral a že se musí zase začít pořádně hýbat. Lze to brát jako náznak, že opět pojede Velkou?
Nedávno si stoupl na váhu a protočily se mu panenky. Říkal, že takhle to prostě nejde a že musí makat. Takže podle mě ho na nějaké kvalifikaci určitě můžeme čekat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze