Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mládí Jiřího Nováka? Lyžař, gymnasta i krasobruslař

13 2006
Zlín - „Ještě než se Jirka narodil, modlil jsem se, aby můj syn byl sportem tak trochu praštěný, jako jsem byl já. Stalo se,“ přemítá Jiří Novák senior, otec slavného tenisty. Z malého Jiříka byl záhy zdatný sportovec. „Od tří let stál na lyžích. Kopec Kamenec na zlínské Vršavě sjížděl suverénně šusem dolů,“ vzpomíná otec.

Vždy měl talent pro sport
Dva roky zdolával gymnastické nářadí a dokonce se stejně dlouho pokoušel o umění na ledě coby krasobruslař. „Projevil se jako výborný bruslař, trenéři chtěli, aby zůstal. Ale bylo cítit, že by ho to do budoucna moc nebavilo. Jirka byl od malička ohromně sportovně nadaný. Až jsem byl pyšný, jak rychle se mu ve všem dařilo,“ přiznal Novák senior.

Nakonec ale před osmiletým žáčkem zlínské základní školy Zálešná stálo životní rozhodnutí, aniž to kdo v té chvíli tušil: fotbal, nebo tenis? Jeho otec fotbal závodně hrával.

V Prostějově chytal dorosteneckou ligu a na vojně si jej vybrala divizní Dukla Tábor. Kvůli práci pak ale kopačky pověsil na hřebík a začal se amatérsky věnovat tenisu.

„Rozhodnutí jsem ale nechal úplně na něm. A Jirka řekl: Tenis.“ Ve výkonném výboru oddílu tenisu v TJ Gottwaldov působil Jiří Novák starší od roku 1965 dvacet let.

Trénování talentovaného mladíka ale přenechal odborníkům. Prvním byl kouč Ligač. „Sám jsem ho vést nechtěl. Nebyl jsem vystudovaný trenér ani jsem tenis závodně nehrál. Občas jsem si jen s Jirkou po tréninku zahrál, trénoval s ním taktiku,“ vysvětlil otec.

Se synem intenzivně prožíval celou mládežnickou kariéru. Byl nehrajícím kapitánem vždy v družstvu jeho věkové kategorie. S týmem objížděl všechny zápasy a s malým Jiřím taky turnaje jednotlivců.

„Musím pochválit manželku, trpěla nám, že jsme v pátek večer vypadli a vraceli se utahaní, s usmoleným prádlem. Jirka byl opravdu dobrý. Dostávali jsme se pravidelně do závěrečných kol turnajů, takže jsme se často vraceli v pondělí odpoledne,“ líčí Novák senior, který si tak kvůli synovým úspěchům musel vybírat v zaměstnání řádnou dovolenou.

Občas ve škole usnul únavou
Kariéra tenisového mladíka rostla závratným tempem. V jedenácti letech se dostal do výběrového Tenisového střediska mládeže ve Zlíně, jichž bylo po republice jen osm. O rok později coby mladší žák, i ve čtrnácti letech v kategorii starších žáků, mu na celostátním česko-slovenském žebříčku patřilo 13. místo.

„To už jsem tušil, že bude v tenise dobrý, ale ani náhodou mě nenapadlo, že by to dotáhl tak daleko. Moc dobře jsem věděl, jak velká konkurence v profesionálním sportu je,“ poznamenal otec.

■ Kdo je Jiří Novák
Pochází ze Zlína. Narodil se 22. března 1975.
Nyní žije s rodinou v Prostějově. Od roku
1999 je ženatý, má tři děti, osmiletého
Jakuba a pětiletá dvojčata Jiřího a
Kateřinu. Mezi jeho velké záliby patří fotbal
a hokej. V kariéře se dostal na páté místo
žebříčku ATP.
1996: Turnaj ATP, Auckland (Nový Zéland),
vítěz
1998: Turnaj ATP, Mexiko, vítěz
1999 - 2003: Nejlepší tenista ČR
2003: Turnaj ATP, Gstaad (Švýcarsko), vítěz
2004: Turnaj ATP, Stuttgart (Německo),
čtyřhra, vítěz, s Radkem Štěpánkem
2005: Turnaj ATP, Tokio (Japonsko),
dvouhra, vítěz

I přes naléhání z moravských tenisových bašt - Jihlavy, Prostějova a Přerova - jej rodiče přesvědčili, aby se v Otrokovicích vyučil strojním mechanikem ocelových konstrukcí.

„Na střední školu by kvůli tenisu neměl dost času. Už na základní škole mi třídní učitelka Eliška Salaquardová líčila, že Jirka po ranním tréninku, který měl v hale od šesti hodin, občas ve vyučování únavou usnul,“ poznamenala hlava rodiny.

Až po vyučení sedmnáctiletý mladík vyslyšel vábení Prostějova, odkud pocházel jeho otec. A i když se tam teď natrvalo usadil, občas si s tátou tenis zahraje. „Já potím krev a Jirka přitom hraje stylem „pane Starosto, pane Rado“. Nakonec mu vždycky říkám, Jurášu, teď na mě vypal servis. Bác! Ani se nestihnu ohlédnout. Je to ohromný zážitek,“ přiznal pyšný otec.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze