Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladí baseballisté pokořili Evropu a pobláznili davy fanoušků

Česko se raduje z titulu mistrů evropy,ME v baseballu do 21 let | foto: Radek Miča, MAFRA

23 2010
Stadion nacpaný k prasknutí, mexické vlny, nadšené povzbuzování za doprovodu bubnů.Nejen hokejová Kometa nabízí v Brně podobný zážitek, celýminulý týden vládla elektrizující atmosféra také v baseballové AVG Areně v Komárově. I její zásluhou mohl včera český baseball oslavit historický úspěch. Věřte nevěřte, Češi jsou mistři Evropy do 21 let.

"Je to úžasné, co víc si člověk může přát. Snad jen titul mistra světa," usmál se jeden z hrdinů Jan Felkl.

"Ještě si ani neuvědomuju, čeho jsme dosáhli. V hlavě mám jen štěstí a prázdno," hlásil v euforii trenér Pavel Chadim.

Domácí tým se cítil na medaili, ovšem málokdo čekal, že se promění v tank, který převálcuje všechny soupeře. Češi zaváhali jen v sobotu s Ukrajinou, kdy jim o nic nešlo, ve včerejším finále však znovu potvrdili superformu, když vyřídili Rusko 7:2.

"Pavel Chadim jako velký psycholog umí pohnout s našimi hlavami, což vždycky zabere, protože v baseballu dělá hlava hodně. A také jsme všichni táhli za jeden provaz," popisoval Felkl.

Vítěznou družinu vedli za triumfem výborní nadhazovači a také touha změnit historii. Před pěti lety sice stejní borci vyhráli v Blansku mistrovství Evropy kadetů, v dospělé kategorii ale dosud Česká republika žádnou medaili nezískala.

"Tato generace skončila na dvou mistrovstvích Evropy čtvrtá a něco podobného už nikdo nechtěl zažít," vysvětloval kouč Chadim, který vyzdvihl ducha týmu. "Je výjimečný v tom, že chce poslouchat, pracovat a zlepšovat se." Může nynější úspěch znamenat průlom mezi evropskou elitu? "Je to potvrzení, že je český baseball na vzestupu, ale neznamená to, že budeme automaticky sbírat medaile. Třeba Rusové před čtyřmi lety také vyhráli jednadvacítky, jenže pak hráči dostali peníze, zbláznili se a nepracovali," upozorňuje Chadim.

Na brněnský šampionát navíc nedorazili evropští titáni z Nizozemska, jehož nejlepší mladíci působí v Americe.

"A když Nizozemci nemají šanci na vítězství, radši nehrají vůbec," podotýká český kouč.

Možná nejpříjemnější zjištění brněnského turnaje je to, které bylo zmíněno hned v úvodu. Tedy báječná divácká kulisa tvořená až šesti stovkami fandů. "Když si vzpomenu, že jsem s baseballem začínal na škvárovém fotbalovém hřišti, tak je to něco neuvěřitelného," rozplýval se Chadim nad vývojem českého baseballu. Tomu nyní napomohl i jeho mladý tým.

Česká cesta za titulem


Výsledky
Česko – Francie 4:3
Česko – Slovensko 12:2
Česko – Itálie 12:5
Česko – Rusko 7:3
Česko – Ukrajina 2:6

finále Česko – Rusko 7:2

Pořadí 1. Česko, 2. Rusko, 3. Francie, 4. Ukrajina, 5. Itálie, 6. Slovensko

Čeští mistři
Marek Červenka Kotlářka (Praha) Martin Červenka Kotlářka Arnošt Dubový Express Brno Tomáš Duffek Krč Jan Felkl Express Brno Matěj Hejma Minnesota/Krč Přemek Chroust Express Brno Vojtěch Janíček Express Brno Vojtěch Jelínek AVG Draci Brno Michael Král Kotlářka Michal Ondráček AVG Draci Brno Vojtěch Papež Express Brno Petr Síla Kotlářka Jakub Sládek Kotlářka Jan Sochor Kotlářka Matěj Šůcha Kotlářka Jan Tomek Express Brno Lukáš Veselý Olomouc Dan Vítek Krč Petr Zýma Krč Pavel Chadim trenér

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze