Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladí a odvážní. Čeští motokrosaři jedou o republikový titul

9 2010
Nejmladší ještě ani nechodí do školy, ale už se prohání na motorkách po zabahněné trati. Nejstarším je devatenáct, ale umí toho téměř tolik jako dospělí chlapi.

O kom je řeč? O juniorských motokrosařích, kteří se v neděli předvedou v rámci mezinárodního mistrovství České republiky na trati v Březové nad Svitavou.

Přibližně od 13 hodin se tam bude závodit v kubaturách do 50, 65, 80 a 125 kubických centimetrů.

"Nedá se lákat na něco konkrétního, nevíme přesně, kdo všechno přijede, ale určitě se bude na co dívat," pozval na akci předseda pořádajícího Sdružení Březovské stráně Josef Maršálek.

Závody v Březové jsou třetím podnikem šestidílného seriálu, které letos nese jméno tragicky zesnulého Michaela Špačka. Osmnáctiletý motokrosař a juniorský mistr Evropy ve třídě MX2 havaroval loni v září při závodu mistrovství republiky družstev v Lokti nad Ohří a vážně se zranil na hlavě. O 16 dní později zraněním podlehl.

Od té doby se ve světě motokrosových závodů hodně změnilo. "Mnohem víc se dbá o bezpečnost, trať musí hlídat také více zdravotníků," popsal jeden z organizátorů Maršálek a dodal, že pořádání takové akce vyjde sdružení asi na 120 tisíc korun.

Když se řekne motokros, představí si většina lidí bahno stříkající od motorek. Jenže kde ho vzít při teplotách kolem třiceti stupňů, které se v neděli očekávají? Musí se kropit. "Děláme to vždycky den před závodem, protože v den závodu už se na trať dostaneme jen těžko," přiblížil Maršálek a dodal, že na vině je především umístění trati.

Asi 1650 metrů dlouhé závodiště totiž leží v kopci, kam se hasiči, kteří se ho smáčí vodou cisterny, nedostanou. "Jen když je opravdu velká nouze, tak se tam dá zajet v polední přestávce a upravit některé úseky, které jsou hodně prašné." Ačkoliv není jisté, kdo se na závodech přesně objeví, organizátoři počítají s příjezdem asi 160 až 180 motocyklů ve všech kubaturách.

Dospělé návštěvníky bude vstupné stát 50 korun, děti ho mají zdarma.

Jezdci mohou trénovat v neděli od osmi hodin od rána. K prvnímu závodu nastoupí ti na motorkách nejslabší kubatury do 50 kubických centimetrů ve 13 hodin. Druhé kolo by mělo následovat po přestávce přibližně o půl čtvrté odpoledne, ale podle pořadatelů bude všechno záležet na tom, zda se závody obejdou bez problémů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze