Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistryně světa hází oštěpem blbě

27 2000
P r a h a - Je paličatá, její styl není výstavní. Nevadí, devatenáctiletá oštěpařka pražského Olympu Jarmila Klimešová získala v Chile pro českou atletiku historicky první zlatou světovou juniorskou medaili. "Je to malý úspěch. Klíčové je, jak se Jarmila uplatní mezi dospělými," myslí místo oslav už na budoucnost tréninkové partnerky české jedničky Nikoly Tomečkové trenérka obou závodnic v Olympu Marcela Pilařová. Ta považuje za velké plus mladé závodnice, že je náramná bojovnice, navíc zdravě drzá.

"Když se jí nedaří v tréninku, září v závodě. Bylo to tak i v případě Chile. Pomáhá jí ta  její mladická oprsklost," směje se trenérka. V Chile Klimešová zvítězila posledním pokusem, dlouhým 54,82 metru. Zaostala sice v protivětru za osobním rekordem 56,04 metru, ale soupeřky nedokázaly reagovat. Z nepřízně počasí vytěžila nejvíc. "Na můj styl mi nevyhovuje protivítr, ale musela jsem dovézt medaili," podotýká Klimešová.

Co mladou atletku v Jižní Americe v poslední chvíli tak silně vyburcovalo, že poslala oštěp až na vítěznou metu, to prozradila její trenérka: "Ona si Jarmila před závody uzavírá se známými sázky, ty ji motivují." Klimešová nezapírá: "Bez medaile jsem měla zaplatit večeři našemu masérovi v Olympu, teď mám u něj naopak láhev vermutu."

Přitom i coby mistryně světa jednu sázku prohrála. "Týkalo se to délky hodu, musela bych bývala hodit víc než 56 metrů, ale ani mě moc nemrzí, že tohle nevyšlo." Mezi ženami, jak trenérka upozorňuje, ctižádost a hecování před závody stačit nebudou. "Čeká nás spousta práce. Jarmila to háže docela blbě. Je menší a ramenatá, vypadá spíš na koulařku a ve speciální přípravě má obrovské rezervy. A má svou hlavu. Musím ji vychovat, aby pokyny plnila podle mých představ."

"Jsem trochu tvrdohlavá, ale snad to s trenérkou potáhneme dál," věří Klimešová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze