Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neuvěřitelný sólozávod Johaugové. A bojovnice Vrabcová je devátá na světě

SUVERÉNKA. Therese Johaugová (uprostřed) jasně ovládla závod mistrovství světa na 30 km klasicky. Druhá skončila Marit Björgenová (vlevo) a třetí Charlotte Kallaová. | foto: Reuters

28 2015
Unikla už na sedmém kilometru a od té chvíle běžela závod ve své vlastní lize. S ohromující převahou 52 vteřin dominovala šestadvacetiletá Therese Johaugová klasické třicítce na mistrovství světa ve Falunu. Česká lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová patří stejně jako loni při olympiádě v Soči do elitní světové desítky, skončila na výborném devátém místě.

Ve Falunu v roce 2007, při svém rozlučkovém závodě kariéry, nazvala Kateřina Neumannová nastupující norskou hvězdičku Therese Johaugovou „králíčkem Duracel“.

O osm let později si v témže středisku upalovala tatáž Johaugová pro titul mistryně světa na třicítce. Stále tak drobná a rtuťovitá, stále s úžasnou frekvencí běhu, ale mezitím už coby jedna z největších superstar světového lyžování. 

Po zlatu ze skiatlonu i ze štafety má také ona na letošním šampionátu tři zlaté medaile, vyrovnala se krajanu Northugovi. Na rozdíl od něj však vlastní dva triumfy z distančních závodů. Pouze na desítce zůstala daleko vzadu, když stejně jako celý norský tým promazala.

Nikdy předtím Johaugová klasickou třicítku na mezinárodní úrovni nevyhrála, dokonce ani ve Světovém poháru ne. Až nyní.  

A provedla to způsobem vpravdě ohromujícím.

Marit Björgenová, která naopak od her ve Vancouveru 2010 ovládla na vrcholných akcích každou třicítku, ať klasicky nebo volně, se tentokrát musela spokojit se stříbrem. Nepřekonala tak historický rekord Rusky Vjalbeové, nadále mají obě 14 zlatých medailí z mistrovství světa.

Bronz patří domácí Charlotte Kallaové. Zlatá žena z volné desítky na trati dvakrát upadla, prožila si i velkou krizi, kdy se zdálo, že mele z posledního, přesto v posledním kole unikla dalším kandidátkám stupňů vítězů. Stala se první švédskou běžkyní na lyžích v historii, která vybojovala na jediném mistrovství či olympiádě čtyři medaile.

A devátá finišovala Eva Vrabcová-Nývltová! Nejlepší Češka dlouho bojovala dokonce i o sedmé místo. Podruhé je na šampionátu v Top 10, zároveň dosáhla svého nejlepšího umístění z mistrovství světa v kariéře.

„Třicítka je pro mě královský závod,“ tvrdila před startem. Na ni se přece tolik soustředila - a tomu odpovídal její výkon. Přestože nezopakovala senzační páté místo z her v Soči, zaslouží si v této sezoně mnoha zdravotních problémů nejvyšší uznání.

Zdrcující útok přišel na sedmém kilometru

Už krátce po startu se utrhla vedoucí jedenáctičlenná skupina, ve které chyběla pomaleji se rozjíždějící Vrabcová. Ta po pěti kilometrech běžela až ve druhé skupině, zaostávající o 14 vteřin. Zkraje druhého pětikilometrového okruhu se však v popředí taktizovalo, běžkyně zpomalily a obě skupiny se sjely. Vrabcová rázem byla na 11. místě. 

On-line reportáž

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Na sedmém kilometru došlo ke klíčovému okamžiku závodu. Johaugová prudce navýšila tempo, člení skupina se hned trhala. Norka najednou ujížděla všem, s odstupem ji marně stíhaly Kowalczyková, Kallaová, Björgenová a další.

Vrabcová se během druhého okruhu zařadila do skupinky, bojující na 9. až 14. místě. Hluboko na konec druhé desítky se zato propadla Polka Kowalczyková, kterou předchozí stíhačka stála příliš mnoho sil.

Johaugová byla naopak nezadržitelná: po 10 kilometrech měla k dobru 28 vteřin na šest pronásledovatelek a unikala dál, plná energie. V polovině závodu, než přezouvala lyže, už to bylo tři čtvrtě minuty! A za dalších 1200 metrů 54 vteřin. Za ní bojovaly o druhou pozici Björgenová a Finka Niskanenová, zjevnou krizí procházela Kallaová.

Vrabcová při přezutí lyží zazmatkovala, když zamířila do vedlejšího boxu, ale rychle si uvědomila chybu a stále se držela ve své skupince. Z této party postupně odpadaly další a další ženy, až z ní zbyla jen dvojice ve složení Vrabcová a Němka Böhlerová, jedoucí na osmém a devátém místě. Společně pohltily  umdlévající finskou veteránku Saarinenovou a stoupaly pořadím.

Johaugová si do posledního kola nesla luxusní náskok 1:15 minuty a ačkoliv sil ubývalo, mohla si „vychutnat“ závěr své spanilé jízdy za zlatem.

Vrabcová naopak bojovala na posledních kilometrech s krizí, neudržela se Böhlerové a zezadu se k ní přiblížila Saarinenová, která ji na stadionu předstihla.

Ale stejně jako Johaugová, která křepčila a mávala norskou vlajkou, mohla si i Češka říci: Byl to povedený den.

MS světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko)

Běh na lyžích žen - 30 km klasicky s hromadným startem

1. Johaugová 1:24:47,0, 2. Björgenová (obě Nor.) -52,3, 3. Kallaová (Švéd.) -1:31,6, 4. Niskanenová (Fin.) -1:55,2, 5. Bleckurová (Švéd.) -2:09,3, 6. Böhlerová (Něm.) -2:36,9, 7. Saarinenová (Fin.) -2:45,2, 8. Wengová (Nor.) -2:45,7, 9. Vrabcová-Nývltová (ČR) -2:52,4, 10. Östbergová (Nor.) -3:01,1, ...38. Grohová (ČR) -12:33,9

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze