Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme přivést do Nového Města další MS v biatlonu, říkají pořadatelé

Čeští biatlonisté slaví bronz z domácího světového šampionátu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

30 2014
Úspěšní pořadatelé loňského světového šampionátu v biatlonu by tuto akci rádi pořádali i v příštím olympijském cyklu. Ve hře jsou ale také Němci či Rusové.

Dokázali, že to dokážou. Pořadatelé z Nového Města na Moravě loňské mistrovství světa v biatlonu, které organizovali historicky poprvé, proměnili v obrovský úspěch.

Není proto divu, že se ostřílený tým kolem Jiřího Hamzy rozhodl, že by tento biatlonový svátek v budoucnu rád hostil znovu. Podal proto žádost o jeden ze světových šampionátu v letech 2019-2021.

"Cílem je přivést sem opět mistrovství světa. Ale který rok to bude, to uvidíme," říká šéf organizačního výboru Jiří Hamza.

Pořadatelé mistrovství světa v biatlonu

2013 Nové Město na Moravě
2014* Zimní olympijské hry Soči, Rusko
2015 Kontiolahti, Finsko
2016 Oslo, Norsko
2017 Hochfilzen, Rakousko
2018 Zimní olympijské hry Pchjongčchang, Jižní Korea

Pozn.: V olympijském roce se světový šampionát v biatlonu nepořádá.

"Může se stát cokoliv, Östersund kandidoval asi šestkrát v řadě, než ho dostal," připomíná švédského pořadatele světového šampionátu z roku 2008.

Novoměstští pořadatelé sice za kvalitně uspořádaný loňský šampionát sklízeli zaslouženou chválu, přesto jejich šance na získání mistrovství v příštím olympijském cyklu není příliš vysoká.

"Pokud by se nám to podařilo, považoval bych to za velký zázrak," říká otevřeně Hamza. "Ale na druhou stranu, naše pověst je po loňsku vynikající. Takže uvidíme."

Boj s Rusy a Němci bude složitý

Ve hře je více zájemců. "Je logické, že v tom nejsme sami. Kandidátů se začíná vrbit více. Třeba Oberhof by rád získal tuším rok 2019," říká Hamza. "Navíc nově vzniklo úžasné středisko v ruském Ťumeni. Viděli jsme ho na záběrech a je jako z jiné planety. Dnes asi nejlepší na světě."

Důležité proto bude získat podporu v zákulisí Mezinárodní biatlonové unie. "Teď budou v IBU volby, takže uvidíme, jaká bude politická situace. Jestli bude výhodná, nebo ne," uvažuje Hamza. "Ale jít do boje s Němci nebo Rusy, kteří určitě budou v tom období také kandidovat, je samozřejmě vždy složité."

Zbraně však rozhodně předem neskládá. "I tenkrát jsme do toho šli ve zdánlivě beznadějné situaci a podařilo se to našemu týmu vybalancovat tak, že jsme mistrovství světa dostali," vrací se k roku 2008, kdy IBU Novému Městu přikleplo šampionát pro rok 2013.

Šanci Češi přitom měli už o dva roky dřív, kdy usilovali o šampionát v roce 2011. Tehdy těsně podlehli ruskému Chanty-Mansijsku. "Zaplaťpánbůh že to tehdy ještě nevyšlo," usmál se Hamza.

I díky tomu v Novém Městě mezitím vznikl špičkový sportovní areál - Vysočina Arena. "Potenciál tady je, i infrastruktura je nadčasově udělaná, takže by další mistrovství ani investičně nebylo tak finančně náročné," věří Hamza, který se v letech 2015 a 2016 může těšit alespoň na uspořádání Světových pohárů v biatlonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze