Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovství republiky cyklokrosařů je připravené, generálka na MS může začít

8 2010
Zítřejší mistrovství republiky cyklokrosařů v Táboře je připravené. Potvrdil to i největší favorit šampionátu a obhájce tuzemského titulu Zdeněk Štybar.

"Kdybych měl známkovat pořadatele, dostali by podtrženou jedničku s hvězdičkou a se zvířátkem," zahrál si na moment na pana učitele první třídy Štybar. "Mohlo by se tu rovnou jet mistrovství světa."

To ale bude za tři týdny. Teď se pojede o jiné trofeje a ceny. A nebude jich málo. Závod mistrovství republiky je hodnocený jako závod II. kategorie UCI, takže vítěz bere 10,5 tisíce korun. Ještě pětadvacátý dostane peníze, celkem se rozdělí 48,1 tisíce korun.

Mistrovství republiky je zároveň posledním závodem seriálu Toi Toi Cup, který má devět dílů. V celkovém pořadí vede zatím lídr táborského týmu Bína. Ale mistrovství republiky se hodnotí trojnásobkem bodů a pořadí se může hodně změnit.

I proto se na zítřejší závod všichni chystají naplno. Celkový vítěz Toi Toi Cupu dostane 30 tisíc korun a auto na rok zdarma. Celkem se rozděluje 73 tisíc korun. Žen bude na startu méně a mají i o dost nižší odměny. První dostane tři tisíce, druhá dva tisíce, třetí tisíc.

A proč je ještě o táborskémistrovství republiky letos o moc větší zájem? Právě kvůli blízkému mistrovství světa.

Z Belgie přijede bývalý mistr světa a šéftrenér Štybarova i Dlaskova týmu Fidea Eddy de Bie. Zprávy budou dolovat i další cizinci, kde to jen půjde. Po velkých změnách trati je zájem o informace o jejím stavu i všech detailech větší.

Na start zítra půjdou závodníci podle pořadí v současném žebříčku UCI. Kdo nemá světové body, musí se spoléhat na body z Toi Toi Cupu. První si bude postavení volit Štybar, druhý bude Šimůnek, třetí Bína, čtvrtý Zlámalík, pátý Dlask, šestý Ausbuher, sedmý Ondřej Bambula, osmý Kulhavý, devátý Petruš, desátý Kyzivát.

Budvar Tábor tedy má v první desítce Bínu a Bambulu, další jihočeský tým Prodoli Ausbuhera a Volvo Auto Hase Zlámalíka, který se letos po skončení smlouvy přesune do belgického týmu.

"Myslím si, že šampionát bude vyrovnaný," usoudil reprezentační trenér Petr Klouček, který pak v úterý oznámí jezdce pro šampionát.

První tři zítra v cíli by si měli zajistit účast. Další tři budou v nominaci za výsledky v žebříčku UCI. Ale je možné, že se budou některá jména shodovat. Pak přijdou na řadu další závodníci v pořadí.

Klouček nepočítá s bikerem Kulhavým. Už dva týdny netrénuje a o MS v cyklokrosu neusiluje. Když ale bude počasí, zítřejší závod pojede.

Navážou Jihočeši na první zlato Karla Camrdy?

Jaké jsou šance Jihočechů v zítřejším závodě mistrovství republiky v Táboře? Jedním slovem se dá říci: Slušné.


"Jasným favoritem je Štybar," hodnotil reprezentační trenér Petr Klouček. "A za ním je to vyrovnané.

Šimůnek, Dlask, Zlámalík, Bína," srovnal další favority a hned dva posledně jmenovaní jsou v Táboře vlastně doma. "Na uklouzaném terénu určitě ani Ondra Bambula nepojede špatně," přidal dalšího Jihočecha.

Šéf táborských jezdců Čestmír Kalaš pak přednesl některé historické výsledky. Šestkrát byl mistrem republiky Šimůnek starší. Pětkrát Dlask a třikrát Štybar. A Jihočeši?


Vůbec první medaili, bronzovou, získal pro jižní Čechy v roce 1961 v cyklokrosu Jan Hušek. Třetí byl i v roce 1981 v Plzni Jiří Sosnovec. První titul pro kraj vybojoval v roce 1989 Karel Camrda.


V roce 1991 se jel amatérský i profi šampionát. Mezi amatéry byl druhý Pavel Camrda, mezi profesionály jeho bratr Karel. O rok později v Hlinsku byl jako druhý amatér v cíli současný trenér Budvaru Tábor Stanislav Bambula.


V prvním oficiálním šampionátu juniorů v sezoně 1998–99 získal titul David Kášek z Budvaru. V sezoně 2004–05 ho napodobil Ondřej Zelinka a v další sezoně byl juniorským mistrem republiky David Menger.


V roce 2004 získal titul v nejprestižnější kategorii Elite Kamil Ausbuher před Martinem Zlámalíkem. Oba jeli za Budvar Tábor. Dva šampionáty předtím byl pokaždé druhý Martin Bína. Tím zhruba výčet medailí jezdců z jihu Čech na mistrovství republiky končí.


Zítra budou o titul bojovat i ženy. Jednou z favoritek je Kateřina Nash, rodačka z Prachatic. I když přiletět ze zámoří měla až včera.Najdete na iDNES.czmobilní verze