Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěšná příprava úspěšného ročníku svádí k medailovým myšlenkám

Česká mládežnická reprezentantka Petra Holešínská | foto: FIBA / Václav Mudra

27 2015
V obrovských vedrech vrcholila minulý týden příprava osmnáctiletých českých basketbalistek na mistrovství Evropy, jež ve čtvrtek startuje ve slovinském Celje. Sestava se oproti loňskému MS U17 změnila pouze na dvou místech, kdy Fadrhonsovou a Gaislerovou nahradily křídelnice Löflerová a pivotka Rokošová.

Nový kouč Petr Treml má v týmu všechny dívky, které v něm mít chtěl, jde proto aktuálně o nejsilnější možnou sestavu, jaké ročníky 1997 a 1998 mohou nabídnout. Potíže s operovaným kolenem v přípravě limitovaly jen hlavní oporu Julii Reisingerovou, kterou tak trenér šetřil v některých trénincích i zápasech.

V testovacích bitvách čtvrtý celek loňského MS sedmnáctiletých bral až na dvě porážky s Belgií samá vítězství. Samy hráčky úspěchy nad B-divizním Německem, Polskem či nekompletním Ruskem sice nijak nepřeceňují, přesto jim nechybí sebevědomí, jež si tým svými úspěchy za poslední roky vybudoval.

„Všechny jsme v očekávání, nevíme, jak se posunuly ostatní týmy. V přípravě jsme nehrály proti těm nejlepším a prohrály jen s Belgií. Ta nás v prvním utkání trochu překvapila a druhé jsme si prohrály samy, protože už jsme měly velký náskok,“ připomíná křídelnice Lenka Šoukalová.

Nominace na ME do 18 let

Rozehrávačky: Petra Holešínská (Žabiny), Karolína Malečková (Karlovy Vary), Michaela Matušková (Hradec Králové)

Křídla: Lenka Šoukalová, Lucie Hošková (obě Žabiny), Tereza Šípová, Michaela Krejzová, Markéta Löflerová (všechny USK)

Pivotky: Julia Reisingerová, Kateřina Rokošová (obě BA Sparta), Magda Heroschová (Valosun), Natálie Stoupalová (Žabiny)

Nezapomene však dodat, že po porážkách o 3 a 4 body to už jejímu týmu napotřetí vyšlo. Belgičanky už v týmu měly i hráčky, které se chystaly i na MS U19, kde dobyly skvělé šesté místo s bilancí 5-2.

Šoukalová po roce opět touží po tom dokázat něco velkého. „Na turnaj jedeme s pokorou, počítáme ale s tím, že na čtvrtfinále bychom dosáhnout měly. A medaile? Ta visí někde ve vzduchu,“ lehce se usměje.

Pro nadstandardní výsledek jede na ME i rozehrávačka Petra Holešínská. „Tým je dobrý, stejný jako loni na mistrovství světa, a my tak míříme vysoko. Bereme to ale postupně. Měli bychom vyhrát skupinu a z té další pak postoupit z co nejlepší pozice do čtvrtfinále. Na velký výsledek podle mě máme.“

Ač i on počítá s dobytím čtvrtfinále, je kouč Petr Treml spíše obezřetný. Zejména úvod přípravy doprovázela řada výhrad k aktuálnímu rozpoložení týmu.

„Byl jsem dost zaskočen ne úplně největší kvalitou hráček. Od druhého družstva na Evropě a čtvrtého na světě bych očekával daleko vyšší kvalitu, chuť trénovat a zlepšovat se. Zpočátku jsem měl pocit, že hráčky byly dost uspokojené. Základ týmu z loňska zůstal stejný a nejsou tu další, které by tlačily na ty základní. A to je možná chyba, protože pak u některých opěrných hráček dochází k tomu uspokojení. V republice jsou těmi nejlepšími, ale motivace a konkurence, kdy by po nich někdo každý trénink „šlapal“, jim chybí. Nám se ale tohle povedlo v průběhu přípravy zlepšit, holky pochopily, že bez tréninku to nepůjde. Jen ještě nevíme, co to udělá v zápasech. Tým je ovšem zvyklý vyhrávat a hlavně vyhrávat chce,“ končí svou úvahu plusovým hodnocením trenér.

Treml přiznává, že na mezinárodní úrovni se v dívčí kategorii U18 teprve začíná zabydlovat. A po přípravě, jež se odehrávala výhradně v Česku, se mu nesnadno odhaduje síla soupeřů.

„Pro nás bude důležitý vstup do turnaje. Zvlášť v ženské kategorii je důležité, jak se daří. Když se dobře začne, dokážeme porazit téměř kohokoli. Pokud se ale nedaří, jsme schopní téměř s kýmkoli prohrát. Záležet tak bude na aktuální formě a psychickém rozpoložení, s nímž do turnaje vstoupíme.“

V základní skupině na mladé lvice čekají postupně Chorvatsko, Estonsko a Nizozemsko. V další fázi turnaje, ve které už půjde o play-off, se pak Češky utkají se třemi týmy ze silné čtveřice Maďarsko, Srbsko, Slovinsko a Belgie.

Češky budou opět spoléhat na pevnou defenzivu, ale Petr Treml měl k zapojení vytažené osobní obrany své i další dobré důvody. „Potřebujeme, abychom hráli agresivněji, k čemuž ženský basketbal směřuje. Tady jsem měl ale pocit, že bychom pořád chtěli hrát ten dívčí basket.“

Poslední slova kouče potvrzuje i postřeh Petry Holešínské. „Proti Belgii, která byla nejtěžším soupeřem v přípravě, se ukázaly naše hlavní nedostatky - rychlost, výbušnost, agresivita. Belgičanky na nás docela tlačily a my s tím měly problémy.“

I ona stejně jako spoluhráčky vidí jako hlavní favoritky turnaje Španělsko. „A za nimi to bude vyrovnané - Maďarky, my a u Rusek se uvidí, v jaké budou sestavě.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze