Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mistr trumfl své dosavadní tituly

26 2006
Myjava, Hradec Králové - Být mistrem republiky? To není pro cyklistu hradeckého týmu PSK Whirlpool Stanislava Kozubka žádná novinka. Vždyť jich osmadvacetiletý borec už získal třináct v seniorské kategorii, jeden má ze závodu juniorů. Včerejšího vítězství si však cení nejvíc. Poprvé se totiž prosadil v silničním závodě jednotlivců.

Třináct předcházejících triumfů si totiž vyjel na dráze a juniorský v časovce. "Ten z Myjavy určitě stojí nejvýš. Je to silnice a ještě v elitní kategorii," neskrýval jezdec PSK Whirlpool svoji spokojenost.

Měli jste na šampionátu za sebou nevydařenou časovku, s čím jste šli do závodu jednotlivců?
S tím, že musíme vyhrát. ManažerVávra to řekl jasně: Pokud vyhrajeme, bude časovka zapomenuta.

Kdo byl v týmu určen k tomu, aby tento cíl naplnil?
Nikdo konkrétní. Bylo nám řečeno, že nepojedeme na jednoho lídra, protože jsme na tom všichni dobře. Měli jsme se tak od začátku dostávat do úniků, být aktivní a z toho že vyplyne taktika pro závěr.

Vy jste tento záměr naplnil už ve druhém z šestnácti okruhů, kdy jste se dostal do úniku, který pak vydržel až do cíle. Nebylo to na rozhodující útok příliš brzy?
Zkusili jsme to a je pravda, že jsem si zpočátku říkal, že to asi nevyjde. V předcházejících šampionátech tomu také tak bývalo a ke skupině se vždycky někdo přidal.

Jak tedy vypadala spolupráce ve skupině?
Bylo to různé, někteří jeli lépe, někteří hůře. Ono se to ale na výsledku projevilo. Odjelo nás devět, do cíle jsme zůstali čtyři a právě my čtyři jsme do toho asi po celou dobu dávali nejvíc.

Byly chvíle, kdy jste už přestával věřit, že může únik vydržet?
Nejvíc asi zhruba čtyři kola před závěrem. Vydala se za námi osmičlenná skupina se Svoradou, Přecechtělem a dalšími a začali náš náskok snižovat. Ze čtyř minut byly najednou dvě a vypadalo to všelijak. Naštěstí náš náskok pod dvě minuty už neklesl a skupina nás nedojela.

Jaká byla vaše taktika ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se bude o titulu rozhodovat mezi vámi a Pučelíkem ze Sparty a dva slovenští jezdci zase budou usilovat o slovenský titul?
Jednoznačně vyhrát. Byla sice jistá stříbrná medaile, ale věděl jsem, že když pro tým titul nevyhraju, bude to zklamání.

Věřil jste si do finiše?
Věřil. Hlavně proto, že šlo o spurt po dvousetkilometrovém závodě. Ten je přece jenom trochu jiný, než třeba v kritériu, kde bych asi víc pochyboval. Navíc jsem se v závěru závodu cítil poměrně dobře.

Skoro to vypadá, že jste absolvoval bezproblémový závod.
Až na jeden defekt, po kterém jsem ztrátu rychle dohnal, to tak bylo.

Trať a podmínky vám nevadily?
Před závodem jsme mluvili o tom, že trať je lehká, ale byl tam jeden kopec, který se v posledních kolech už zajídal. Vedro také příjemné nebylo, ale mně zase tak nevadí.

Titul vám také dává právo jet na mistrovství světa.
A bude to pro mě v elitě premiéra. Pokusím se na ni dobře připravit.

Český cyklista Stanislav Kozubek z PSK Whirlpool (vlevo) vyhrál 25. června ve slovenské Myjavě dvousetkilometrový silniční závod s hromadným startem a stal se mistrem republiky. V pořadí druhý dojel Maroš Kováč z Dukly Trenčín (vpravo).Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze