Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Místo svátku zažil triatlon ostudu

16 2003
Praze - Těžko si představit horší rozuzlení nádherného závodu. Mistrovství republiky v krátkém triatlonu přivedlo do báječného prostředí staré Prahy na start světovou konkurenci, skončilo však ostudou. Organizátoři poslali velkou část čela mužského závodu předčasně do cílové rovinky a tím se zasloužili o jeho neregulérnost. Po dodatečné diskvalifikaci tak o první místo přišel Kazach Gaag, o třetí příčku Martin Krňávek a první příčku získal Němec Cierpinski. Domácí tituly připadly Michalu Daňkovi a Vendule Frintové.

Závod probíhal v okolí pražského Staroměstského, účastníci bojovali na trati olympijského triatlonu. Ten se skládá z 1500 metrů plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu. Šlo nejen o domácí šampionát, ale zároveň i závod ITU Race kategorie B; o to trpčí bylo selhání pořadatelů.

Cílem původně proběhl jako první Kazach Dimitrij Gaag před Francouzem Cédrikem Fleuretonem a prvním českým závodníkem Martinem Krňávkem. Z 56 triatlonistů, kteří doběhli do cíle, jich však po tříapůlhodinovém martyriu protestů rozhodčí 33 diskvalifikovali, protože absolvovali jen 8750 metrů závěrečného běhu - tedy pouze sedm z osmi okruhů v okolí Staroměstského náměstí.

Na první místo se tak posunul Němec Falk Cierpinski, druhý skončil David Haines z USA a třetí byl Španěl Raul Cordoba. I závěrečný ceremoniál nebyl příliš  důstojný, neboť medailisté odmítli vystoupit na stupně vítězů a převzít cenné kovy. Vyjádřili tím protest proti špatné organizaci závodu.

Závod žen se stal překvapivě kořistí čtyřiadvacetileté německé závodnice Silke Berglerové. Ta zvítězila před devatenáctiletou Vendulou Frintovou, jež získala mistrovské tituly v kategorii do 23 let i v kategorii elite. Třetí celkově a druhá v domácím šampionátu skončila Čechokanaďanka Tereza Macelová (Author Praha) a bronz vybojovala Lenka Radová z Olympo teamu.

Po plavecké části se na kole vpředu vytvořila skupina 26 závodníků, mezi nimiž nechyběl nikdo z favoritů. V polovině se pak odpoutala dvojice Milichovský, Sopr a na běh vyrazila s téměř dvouminutovým náskokem. Favorité ale toto manko rychle smazali a postupně se v čele vytvořila pětičlenná skupina ve složení Gaag,
Fleureton, Krňávek, Ospalý a Španěl Gomez.

Ti spolu vydrželi až do závěrečného kola a rozhodovalo se ve spurtu na Staroměstském náměstí. V něm měl nejvíce sil Gaag před Francouzem a Krňávkem, ale ihned po doběhu pětinásobný vítěz pražského závodu Filip Ospalý věděl, že on ani soupeři neabsolvovali plný počet kol.

V závodu žen unikly hned v úvodu cyklistické části Berglerová a Macelová a na desetikilometrový běh vyrážely s náskokem tří minut. Zatímco Berglerová náskok uhájila, před Macelovou se stačila prodrat velká česká naděje Frintová. 

"Závod to byl tragický. Nikdo nevěděl, kam se má plavat, při cyklistice tekla na silnici voda s blátem a korunu všemu nasadili organizátoři, kteří nás poslali v sedmém kole do cíle. Myslím, že pořadatelé tento závod zcela nezvládli," řekl Krňávek, který na nejvyšší stupeň při domácím šampionátu vystoupil v letech 1998, 1999 a 2000. Nyní však byl mistrem republiky jen asi hodinu.

Z titulu přisouzeného rozhodčími neměl Daněk příliš velkou radost. "V duchu vím, že titul to není zasloužený, ale na druhou stranu jsem jej získal zcela podle pravidel. Určitě však více patří Krňávkovi. Já jsem především chtěl zvítězit v Českém poháru. Kdybych skončil podle původních výsledků 31., tak by mi prvenství uniklo. Pořadatelé mě sice hnali do cíle, ale já věděl, že musím běžet ještě jedno kolo, a vyplatilo se to," řekl Daněk. Právě on podal protest, na jehož základě se výsledková listina měnila. Zároveň přiznal, že závodníci byli před startem poučeni, že si mají sami počítat uběhnutá kola.

Překvapivá domácí šampiónka Frintová v cíli prohlásila, že i když byla její ztráta po cyklistické části velká, stále věřila, že ji může zlikvidovat. "Spíše jsem však doufala, že udržím třetí místo před Radovou a Berkovou. Nakonec jsem v posledním kole předběhla i Macelovou a z druhého místa celkově a domácích titulů
mám obrovskou radost." 

Ředitel závodu Martin Dvořák prosazoval, aby výsledky zůstaly původní, ovšem po konzultaci s technickým ředitelem Mezinárodní triatlonové unie (ITU) Michaelem Gignauxem musel přistoupit k diskvalifikacím. 

"Je to fraška, českému triatlonu to jen ublížilo. Nemyslím si však, že hlavní vinu na tom nesou organizátoři, ale podle mého mínění to zavinili hlavně rozhodčí a časoměřiči," řekl koordinátor české triatlonové reprezentace Jiří Jelínek, který si myslí, že pořádat takto náročný závod v centru Prahy je velmi složité. "O to více záleží na důkladné přípravě závodu, přesnosti rozhodčích a časoměřičů," dodal Jelínek.

Hlavní rozhodčí Miroslav Frouz se proti tomu však důrazně ohradil. "Rozhodčí dbají na regulérnost závodu a ne na to, kolik kol závodníci odběhnou. Za prvé byli poučeni před startem, že každý si počítá kola sám, a za druhé do cíle je nasměrovali organizátoři," odmítl Frouz odpovědnost rozhodčích.

Jelínek se podivoval i nad tím, že závodníci měli elektronické čipy, takže předpokládal, že vše mělo být jasné. "Je to o to větší ostuda, že to byl závod B-kategorie Světového poháru. Ze strany organizátorů nebyl zvládnutý, kromě problému s počty kol rozhodčí nezasáhli ani v cyklistice, kde některé závodnice jezdily v háku za muži," dodal Jelínek.

Muži: 1. Cierpinski (Něm.) 1:50:11, 2. Haines (USA) -11, 3. Cordoba (Šp.) -20, 4. Woodward (USA) -56, 5. Guzman (Šp.) -1:15, 6. Daněk (Olympo team) -1:27, 7. Manenschijt (Niz.) -2:11, 8. Yohann (Fr.) -2:24, 9. Wiltshire (USA) -2:49, 10. Kypta (TK
Slavia Plzeň) - 3:15, 11. Sopr (JASO Plzeň) -3:39, ...14. Kavan (Labe Tri Club) -4:58, 15. Mašek (TK Slavia Plzeň) -5:52. 
Mistrovství ČR:
Elite:
1. Daněk, 2. Kypta, 3. Sopr, 4. Kavan, 5. Mašek.
Do 23 let: 1. Kypta, 2. Sopr, 3. Mašek.
Ženy: 1. Berglerová (Něm.) 2:02:43, 2. Frintová (Labe Tri Club) -23, 3. Macelová (Author Praha) -51, 4. Forresterová (Brit.) -1:09, 5. Radová -1:21, 6. Berková (obě Olympo team) - 1:45, 7. Dederková (Pol.) -2:06, 8. Trnková (Author Praha) -3:24,
9. Šupinová (TTC Praha) -5:19, 10. Vodičková (TJ Bižuterie Jablonec) -5:27.
Mistrovství ČR:
Elite: 1. Frintová, 2. Macelová, 3. Radová, 4. Berková, 5. Trnková.
Do 23 let: 1. Frintová, 2. Trnková, 3. Šupinová.

Triatlonisté vylézají na břeh Vltavy po úvodním úseku MR v krátkém triatlonu

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze