Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo oslav triumfu vybublaly všechny spory

Jakub Janda - Český skokan na lyžích Jakub Janda při závodě Světového poháru v Planici. | foto: Reuters

20 2006
Planica - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Okamžiky slávy byly krátké a mizivé. Ve chvíli, kdy Fin Ahonen přistál v sobotním druhém kole jen na značce 212,5 metru, ve tváři Jakuba Jandy cukl krátký úsměv. A na druhý den v záři slunečních paprsků převzal křišťálový glóbus z rukou Milana Jiráska, předsedy Českého olympijského výboru, zde v roli funkcionáře Mezinárodní lyžařské federace FIS.

Zato všude kolem hořel svár.

První vlna vášní vybuchla už před olympiádou. Kouč Bajc tehdy vyhlásil: "Nepojedu, pořád nám někdo hází klacky pod nohy."

Výsledek? Totálně rozsypaný skokan. Donedávna zlatá naděje byla ráda za desáté místo. Mezi koučem a svěřencem došlo poté ke smíření, Janda znovu začal útočit na čelní pozice. Jenže závěr sezony provázelo těžko skrývané napětí.

 "Pravda může být někde uprostřed, každý má svoje," krčí rameny lidé ze skokanského prostředí, kteří nechtějí být jmenováni.

První ostrou dávku vypálil v Planici trenér Vasja Bajc na otázku: Vadí vám skokanův otec Milan Janda? "Nejvíc ze všech. Je to negativní faktor, nechci o něm ani diskutovat.

Můžu klidně říct: Je to hnus. Nemá ksicht, aby přišel a diskutoval. Jde mu jen o prachy. Jeho kluk s ním bude mít ještě problémy, ne my."

Janda starší zaútočil na vedení skokanského úseku, Škodu a Jozífka, kteří přivedli a platí Bajce. "Stojí za nimi neexistující smlouvy, podvody, podivné hospodaření s penězi od státu. Že na to upozorňuju, jsem největší nepřítel."

Podle něho nemá syn ani podepsanou reprezentační smlouvu za uplynulou sezonu.

Skokanský šéf Leoš Škoda nazývá Jandys team podle bílých bund a čepic "bílým komandem", které narušuje atmosféru. Skokanský manažer Jozífek se dokonce snažil o to, aby Jandův osobní manažer Jež nedostal na Světovém poháru akreditaci.

"Máme krizový plán, jak jít vlastní cestou," říká Jež. "Ale neděláme konflikty. Chceme jen jednat a dodržovat úmluvy."

Škoda opáčí: "Pokud Kuba půjde s námi, já budu rád. Pokud bude chtít svoji cestu, ať jde. Nejde jít mezi."

Co bude dál? Zdá se jisté, že Bajc skončí. Anebo že by spolupracoval s Jandou na dálku? "Ne, to nejde. Dělal jsem to už s Funakim a nefungovalo to. Družstvo musí být spolu, soupeřit spolu, udržovat se vnitřní dynamika, mít možnost srovnání," řekl.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze