Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nahradit Obdržálka? Těžký úkol, ví zlínské libero Bláha

Miroslav Bláha | foto: Anna Vavríková, MAFRA

6 2017
Dostal nevděčný úkol. Miroslav Bláha má nahradit v sestavě extraligových volejbalistů Fatry Zlín na postu libera bývalého reprezentanta Přemysla Obdržálka, který po minulé sezoně ukončil aktivní kariéru. „Bude to těžké, ale nesmím si to připouštět,“ říká 22letý Bláha.

Hned první duel soutěže proti Brnu naznačil, že to nebude jen tak. Zlín prohrál doma hladce 0:3 a Bláha měl ze všech přijímajících hráčů nejnižší úspěšnost při zpracování soupeřova podání – kladně bylo hodnoceno 39 % .

„Rezervy tam byly. Na přihrávce jsem neviděl nadstavbu, v obraně nic,“ uvedl na jeho adresu hlavní trenér mužstva Roman Macek.

Bláhy se ale také zastal: „Nepřijde to ze dne na den. Na přihrávce byli všichni tři hráči průměrní a řada soupeřů nebude podávat tak dobře jako Brno,“ míní Macek.

Tím příštím bude Ostrava, kterou bude Zlín hostit v sobotu od 17 hodin. Na extraligové utkání se naladil postupem v Českém poháru přes druholigovou Teslu Brno.

„Brno Mirka zatížilo na servisu a očekávám, že to stejné udělá Ostrava,“ předpokládá Obdržálek, který asistuje Mackovi.

Když oznámil konec kariéry, o Bláhovi řekl následující slova: „Je mladý, dravý. Věřím, že se s tím popere. Bude to mít těžké, protože je méně vyhraný. Libero je především o hlavě. Když ji nebude mít srovnanou, nebude moci hrát.“

Další rady pro něho měl po zápase s Brnem. „Nesmí nic podcenit. I zdánlivě lehký balon se může pokazit. Důležité jsou nohy, nesmí být líný na krok.“

Pro Bláhu má pochopení. Z vlastní zkušenosti ví, že libero bývá ve volejbale často nedoceněné. „Každá jeho chyba je vidět více než třeba u smečaře. Ten může nepovedený útok hned v příští rozehře napravit,“ podotýká Obdržálek. „Výhodou Mirka je, že občas hrával na smeči a ví, z jakých nahrávek se útočí.“

To může Bláhovi pomoct při organizaci obrany, která je stejně důležitá jako přihrávka.

„Vždycky se mi líbila Přemova poziční hra, jak cítil balon,“ prohodil Bláha. „Tohle přijde se zkušenostmi,“ věří Obdržálek.

Když to Bláha zvládne, bude mít Zlín na místě libera vystaráno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze