Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zubří opět trénuje Mika. Ale říká: Brzy snad představíme nového kouče

Jiří Mika | foto: MF DNES

4 2014
Po předčasném konci srbského kouče Miroslava Čeliče chvíli pomáhal jeho nástupci Aleši Kořínkovi, nedávno také zahájil zimní přípravu. Návrat na extraligovou lavičku házenkářů Gumáren Zubří však sportovní ředitel klubu Jiří Mika neplánuje.

"Je to dočasné řešení, brzy bychom rádi představili nového trenéra. Jednali jsme se třemi adepty," říká 52letý Mika, který před dvěma lety dovedl Zubří k třetímu českému titulu a v současnosti působí jako asistent ženské reprezentace.

Opravdu vás neláká znovu trénovat muže?
Třeba i lákalo, ale mám se svazem dvě smlouvy. Kromě žen jako trenér ve středisku mládeže v Zubří. Abych mohl trénovat v extralize, musel bych ji vypovědět. Navíc ženská termínovka je úplně jiná než mužská, má plno akcí. V prosinci bylo mistrovství světa a v Zubří jsem skoro nebyl.

Zubří bude mít v této sezoně třetího trenéra. Kdy jste zjistili, že angažmá Čeliče nevyjde podle představ klubu?
Nebyly výsledky a chtě nechtě, Zubří je vždycky mělo. Proč se tak stalo, je otázka. Možná kdyby pokračoval dále, otočilo by se to. Došlo ale k tlaku okolí, sponzorů. Muselo se něco změnit.

V čem byl největší Čeličův problém?
Výhrady jsou nějaké vždycky, ale zásadní byla jazyková bariéra. Sliboval, že se naučí česky, ale ani se o to nepokoušel. Hráči často nechápali, co po nich chce. Svoje požadavky tlumočil mužstvu v němčině přes kapitána Bechného, což není ideální ani standardní. Tohle nefunguje nikde.

Nelitujete toho, že u týmu nepokračuje Kořínek?
Mrzí mě to, je to velice perspektivní trenér. Jednou bude hodně dobrý, chce to svůj čas. Ale dohoda zněla jen do konce podzimu. Snažil jsem se ho přemlouvat, ale už zkrátka nechtěl.

Zubří je po podzimu třetí od konce. Pamatuje podobnou krizi?
Je to už historie, nějakých deset let zpátky, kdy nastala podobná situace jako teď. Došlo k hromadnému odchodu zkušených hráčů a zůstalo jenom množství mladých. Tehdy začínali Řezníček, Říha, Bechný, Martin Hrstka, Randýsek, Pernica, Pavel Mičkal... Skončili jsme předposlední v interlize. Další rok se ale kádr stabilizoval, mladí získali zkušenosti, přišel trenér Hargaš. To pak vyústilo v medaile korunované titulem.

Věříte v podobný scénář?
Nechci předpovídat, ale děláme všechno proto, aby došlo k nápravě a výsledky se postupně zlepšily. Zkusíme tým doplnit odjinud, v mladším dorostu je výborná parta. Třeba se vrátí někdo z odchovanců a za rok může být všechno jinak. Je mi jasné, že veřejnost v Zubří je náročná a výsledky chce hned. Ale třeba na příkladu Karviné, která také dobře pracuje s mládeží, jde vidět, že to nejde okamžitě. Po odchodu sponzora šly výsledky dolů.

Na postup do nadstavby o medaile ztrácí Zubří osm bodů. Berete sezonu už jako ztracenou?
Ne, hraje se dál. Liga je vyrovnaná. Výkonnostní rozdíl mezi Zubřím a týmy nad námi není až tak velký.

Nechybí týmu přirozený vůdce?
Řeknu to jinak. Po mistrovské sezoně odešli zarputilí hráči, bojovníci, kteří jsou pro tým strašně důležití.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze