Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mickelson nevyužil další velkou šanci. Má na to, být světovou jedničkou?

Phil Mickelson, Bridgestone Invitational 2010. | foto: AP

10 2010
Ve stínu informačního kolotoče kolem katastrofálního výkonu Tigera Woodse na dalším z turnajů série WGC ve Firestone Country Clubu tak trochu zůstává další těžko pochopitelný kolaps – 78 ran Phila Mickelsona ve finálovém kole. Svazuje mu možnost stát se světovou jedničkou ruce?

Víkendový turnaj Bridgestone Invitational měl být velkým soubojem Woodse, Mickelsona a Leeho Westwooda o pozici prvního hráče světa. Jenže Westwood odstoupil kvůli zranění, Woods skončil na děleném 78. místě.

Brunátná tvář

Mickelson ještě před závěrečným kolem držel pozici v první desítce. V neděli ale zahrál dokonce ještě o ránu hůř než Tiger. Propadl se o plných 36 míst.

Populární "Lefty" zahrál dokonce vůbec nejhorší kolo dne ze všech 80 hráčů, kteří turnaj dokončili.

Televizní kamery se většinou příliš nevěnují těm, jimž se takto nedaří, ale neděle byla výjimkou. Jako by domácí režie stále věřila, že se Mickelson dokáže nějak vzpamatovat a ještě o pozici světové jedničky zabojovat. A tak doslova rozpitvávala jeho až neuvěřitelné trápení.

Phil Mickelson, Bridgestone Invitational 2010.

Kdo porovnal Mickelsonovo první kolo (66 ran) s nedělním (78), těžko mohl uvěřit svým očím. Jako by to byl úplně jiný hráč. Jeho drivy bývají hodně dlouhé a hodně nepřesné, v tom rozdíl nebyl. Ale jeho obvykle přesná hra železy se úplně rozpadla. Mickelson trefil jen šest z 18 greenů v regulaci, ani jednou se nedokázal zachránit z bunkeru a trápil se i při patování.

Z 80 metrů byl schopen svou ránu na green nechat o plných patnáct metrů kratší a pak z předního okraje nedohrát o plných šest metrů. A z očekávané birdie šance bylo bogey.

Až do sedmnácté jamky nezahrál ani jediné birdie (v úvodních dvou kolech dohromady 11), naopak jednou připsal double bogey. Mickelson obdivuhodně zachovával kamennou tvář a nepředvedl žádné výlevy vzteku, ale jeho brunátná tvář jasně ukazovala, jak to v něm vře.

Další obrat? Možná

Možnost dostat se před Woodse na první místo světového žebříčku měl korunní princ světového golfu už osmkrát a ani jednou ji nedokázal využít. A neděle byla zřejmě nejkřiklavějším případem. Stačilo mu skončit do čtvrtého místa, na které před začátkem finálového kola ztrácel jen dvě rány.

"Když budu nadále končit v každém turnaji před Tigerem, tak se to nakonec stane. Problém je ten, že za mnou jsou další hráči, kteří hrají výborně a nejspíš mě předstihnou, protože teď nehraju dost dobře," prohlásil Mickelson po svém nedělním kolapsu.

Phil Mickelson, Bridgestone Invitational, 3. kolo

Tato sezona je pro něj zatím poněkud zvláštní. Triumfoval na Masters v Augustě, skončil na druhém místě v Quail Hollow a na děleném čtvrtém na US Open. Nad těmito výsledky ale převažují zmařené příležitosti. Možnost stát se světovou jedničkou Mickelsonovi možná příliš tlačí na nervy.

A další šance přichází v tomto týdnu na PGA Championship, ale právě na hřiště Whistling Straits ve Wisconsinu nemá Mickelson příliš dobře vzpomínky. Před šesti lety tu měl na PGA Championship po 54 jamkách ideální šanci na titul, ale v posledním kole zahrál +2 a skončil dělený šestý, o dvě rány za možným play-off o major titul.

mickelson v sezoně 2010

FedEx Cup: 5. místo (1 563 bodů)

Finanční žebříček PGA Tour: 3. místo (3 271 183 dolarů)

Světový žebříček: 2. místo (9,19 bodu)

Ryder Cup: 1. místo (5 818 963 bodů)

Přesto zůstává optimistou. "Chtěl jsem teď v Akronu odehrát dobrý týden a na poslední major sezony jet v psychické pohodě. To se tedy rozhodně nestalo. Ale

pokusím se dokázat to, co se mi podařilo letos v Augustě. Týden předtím v Houstonu jsem hrál podobně jako teď v Akronu, ale během tří dnů se mi podařilo věci úplně obrátit. Snad to tak bude i tentokrát."

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze