Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smrt mladého šampiona. Odešel ten, který měl převzít žezlo po Synkovi

Český skifař Michal Plocek | foto: VK Slovácko

30 2016
Ten, který jednou nahradí Ondřeje Synka. Tak se o Michalu Plockovi mluvilo. On sám se touhou porazit trojnásobného olympijského medailistu nikdy netajil. Byl jí skoro posedlý.

„Pokud měl jakoukoliv možnost utkat se s Ondrou, vždycky toho využil a snažil se ho potrápit,“ vzpomíná Václav Chalupa – muž, který české veslařské žezlo kdysi předal Synkovi.

A od něj mělo přejít právě k Plockovi.

Jenže k tomu už nikdy nedojde.

Dvaadvacetiletý veslař byl totiž v pondělí vpodvečer nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly. Případ nyní řeší policie, zatím vyloučila cizí zavinění. Spekuluje se o sebevraždě.

Už od mládí byl hnán ke sportu. Jednak rodiči a taky touhou vyrovnat se staršímu bratrovi. „Jakmile něco dělal brácha, po čase začal i Michal, byl hrozně soutěživý,“ vzpomínal už dříve otec Otakar.

Když starší bratr zatoužil po hokejovém stadionu, netrvalo dlouho a mladý Michal ho na led následoval, chtěl se stát brankářem. „Ale moc se neosvědčil, pouštěl hodně gólů,“ vyprávěl otec.

Fotogalerie

Na hokejovém tréninku pak došlo i k jednomu osudovému setkání. Na tréninky se totiž v Uherském Hradišti chodil dívat Milan Šurý, tamní veslařský trenér, který měl v družstvu svého syna. Netrvalo dlouho a malého nešiky si všiml. Nabídl mu místo hokeje vyzkoušet veslování.

A tak se desetiletý kluk vydal poprvé do veslařského klubu a u vesla už zůstal.

Ne, nebyl to ten typ, který by sedl do skifu a hned o parník vítězil. V žebříčcích žáků se pohyboval až kolem padesátého místa, pral se s drobnější postavou.

„To mě na něm vždycky fascinovalo. Byl to drobnější veslař, ale hrozně houževnatý, bojovný a zabejčený. Vždycky chtěl být nejlepší,“ tvrdí Chalupa.

Doma mu rodiče vytvořili ideální tréninkové podmínky. Otec dokonce z bývalého obýváku vybudoval posilovnu, kterou pak využívali i další členové veslařského oddílu.

Během sedmi let Plocek z domácí posilovny pronikl až na juniorské mistrovství světa.

„To bylo poprvé, co jsem dostal svého veslaře na světový šampionát,“ povídá trenér Šurý.

O rok později už se svým svěřencem slavil evropský i světový juniorský titul. Ale to mladíka neuspokojilo. „Teď bych rád vyzval Ondru Synka,“ pravil tehdy osmnáctiletý veslař v emocích.

Šanci dostal záhy – na republikovém šampionátu v Račicích, kam Synek přijížděl po oslavách stříbra z olympijských her v Londýně.

Tam ho Plocek poprvé porazil.

Michal Plocek ovládl při Primátorkách závod skifařů už podruhé za sebou.

Hned po průlomové sezoně se z Uherského Hradiště odstěhoval do Prahy, kde se ho ujal první český světový šampion ve veslování – Michal Vabroušek. „Přesun do Prahy mu pomohl, osamostatnil se, bydlel na ubytovně a po sportovní stránce rostl,“ tvrdí Synek.

Rostl natolik, že se před dvěma lety stal mistrem světa do 23 let, letos i tím akademickým. „Všichni říkají, že jednou budu domácí jednička. Věřím, že se mi to podaří, že Ondru jednou porazím,“ vyhlašoval.

Ta touha ho hnala.

Touha, která zůstane nenaplněná.Najdete na iDNES.czmobilní verze