Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pivot Norwa o prostějovském dluhu: Je nefér, že ostatní peníze dostali

Michal Norwa (v oranžovém) z Prostějova v duelu s Ostravou. | foto: Orli Prostějov / Radek Váňa

14 2017
Mezi šesticí basketbalistů, kterým dluží Prostějov několik měsíčních gáží, je i třiatřicetiletý Michal Norwa. Stokilový pivot navíc zůstává bez angažmá.

Během sezony sledoval, jak z Prostějova mizí jeden spoluhráč za druhým. Nespokojeni s finanční situací hanáckého klubu, odcházeli. Největší vlna v prosinci. On ale dál zůstával Orlem. Věřil, že vše dobře dopadne. Víra se mu zatím nevyplácí. „Je nefér, že ti, co odešli, už dostali zaplaceno, a my ne,“ říká otevřeně v rozhovoru pro MF DNES.

Jak dlouho vám Prostějov neplatí?
Nemám uhrazený prosinec, ale přišly mi peníze za leden a část února. Od té doby už nepřišlo nic.

Petr Dokoupil mi řekl, že mu prostějovský klub opakovaně peníze slíbil, a neposlal. Máte stejnou zkušenost?
Já to mám trochu jinak než Petr. Vždy když mi slíbili nějaký termín, tak peníze nakonec opravdu přišly. Jenže pak přišel leden a peníze mi chodit přestaly. Řekli mi, že jeden ze sponzorů jim neplatí. Od té chvíle je ta situace špatná.

Proto jste se rozhodl pro arbitráž?
Myslím si, že tu jiná možnost není. Když vám půl roku nechodí peníze, tak je to hodně náročné. Chtěl jsem mít dluh nějakým způsobem podchycený, na papíře, proto jsem se rozhodl jít k arbitráži. Věřím, že se vše vyřeší. K civilnímu soudu bych jít nechtěl.

Jak se žije s finanční nejistotou? Prý je to v českém basketbale běžný stav.
Já už jsem na to bohužel zvyklý, za tu dobu, co basketbal hraji, jsem opakovaně zažil, že peníze nechodily, kdy měly. Jen v jediné sezoně se mi zatím přihodilo, že peníze chodily včas. Bohužel je to v basketbale normální. Příjemné to rozhodně není, protože i když nemáte nějakou delší dobu příjem, tak samozřejmě musíte platit jako OSVČ sociální a zdravotní pojištění, nikoho nezajímá, že vám klub neplatí. Ostatní hráči i já máme finanční závazky, které je potřeba hradit, jinak hrozí sankce a úroky. Naštěstí nemám žádnou hypotéku ani rodinu. Jiní kluci to mají horší.

Nemusel jste si v těžké finanční situaci půjčit peníze?
Brát si půjčku mi nepřijde jako šťastné řešení. Já jsem měl štěstí, když to tak řeknu, že jsem basketbalem nikdy žádné velké peníze nevydělával a musel jsem pracovat někde bokem. Žiju z toho.

Kde budete hrát příští rok? Pokud vím, jste bez angažmá.
Smlouvu mám v Prostějově, ale ten s největší pravděpodobností zanikne. Jsem zvyklý, že vždy podepisuju kontrakt jen na jeden rok, takže pro mě letní čekání není nic nového. Jednám s několika kluby, v nejbližší době by se mělo rozhodnout.

Pro arbitráž jste se rozhodli spolu se všemi ostatními hráči. Těší vás, že jste ukázali, že táhnete za jeden provaz?
Jestli mohu něco vyzdvihnout, tak to, že jsme v Prostějově byli dobrá parta a stáli jeden za druhým. Jsem rád, že jsme se všichni rozhodli jít k arbitráži.

Dokázal jste se během sezony soustředit na basketbal, i když jste musel myslet na dlužné peníze? Jaká byla atmosféra v klubu, který hrál o záchranu a neplatil ani trenérům?
Není to nic příjemného. Co mi přijde nefér, je to, že hráči, kteří odešli v průběhu sezony, případně na jejím začátku, už mají všechno uhrazeno, nemají žádné pohledávky po splatnosti, zatímco my, co jsme zůstali, věřili ve zlepšení situace a chtěli hrát za Prostějov, i když jsme měli nabídky odjinud, tak jsme paradoxně nedostali zaplaceno. To mi přijde smutné.

Okolo prostějovského basketbalu nyní vzniká nový subjekt, který by chtěl působit v NBL, ale zároveň údajně nehodlá po Orlech převzít závazky. Jak se na takový přístup díváte?
Na jednu stranu chápu, že lidé, kteří stojí za novým subjektem, nechtějí platit dluhy někoho jiného, na druhou stranu mi nepřijde optimální, abych případně dál hrát za klub, s jehož předchozím vedením se soudím nebo jdu k arbitráži. Vůbec nechápu, jak k takové situaci může dojít. Věřím, že by nám případně naše pohledávky uhradili, protože jinak tu vznikne návod pro ostatní kluby, jak se zbavit dluhů. To by nebylo dobré pro hráče, kluby ani celý basketbal.

Mluví se o tom, že by licenci pro NBL mohl v případě prostějovského krachu přijmout Hradec Králové. Co na to říkáte?
V Hradci Králové hrají dlouho velice dobře v první lize, takže si myslím, že kdyby měli dostatečné finanční prostředky, tak jsou v NBL už dávno. Ale podle mě je nemají, a tak je nereálné, aby do NBL šli. Věřím, že Prostějov své závazky uhradí. Nejsou to zase tak strašné sumy, byť u trenérů jsou přeci jen vyšší než u hráčů.

Neznechucuje vám basketbal prostředí, v jakém nejvyšší domácí soutěž funguje?
Kdybych dělal basketbal pro peníze, tak se na něj už dávno vykašlu. Ale já ho hraju, protože mě hrozně baví. Jediné, co mě nebaví, jsou právě tyto zákulisní boje, případně to, že nechodí peníze včas. To normální člověk nepochopí, když vykládám, že nám dluží peníze za pět měsíců. Problém je, že já se s tím musím reálně vypořádat. Není to nic hezkého a nikomu bych to nepřál.

Co se bude dít, když vám prostějovský klub nedoplatí dlužnou částku? Platí to, že byste v takovém případě do nové sezony v barvách nového subjektu nešel?
Věřím, že nám dlužné peníze doplatí. Jinak by platilo to, co jste říkal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze