Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vznikla Mezinárodní výškařská tour. Ale Beskydská laťka má výsostnou roli

Halový atletický mítink Beskydská laťka ovládl Gianmarco Tamberi z Itálie. | foto: ČTK

10 2016
Mezinárodní výškařská tour letos nahradila moravskou sérii z minulých let. Třinecká Beskydská laťka v ní zůstala, leč místo Hustopečí byla Banská Bystrica. Jaká je nová podoba slovensko-české tour? „Důležité je, že se diváci bavili a že vyšel efekt domácí hvězdy, Bubeníka a Hrubé,“ uvedl manažer série Alfonz Juck.

Podle něj má nová podoba soutěže perspektivu. „Příští rok plánujeme rozšíření o další zemi.“ O kterou, to zatím neprozradil.

Slovák Matúš Bubeník v Banské Bystrici skočil 230 centimetrů a držel krok s nejlepšími. Michaela Hrubá vyhrála v Třinci v novém české juniorském rekordu 194 centimetrů a ovládla i celou ženskou tour.

Největší hvězdou však byl Ital Gianmarco Tamberi, který zvítězil v Banské Bystrici (235 cm) i v Třinci (233 cm). Zaujal i vizáží, jelikož levou stranu tváře měl zarostlou a pravou vyholenou. „Vždyť je to show,“ usmál se Tamberi, který hecoval diváky, aby ho podpořili.

A třeba Švédka Sofie Skoogová, v Třinci i celkově třetí, před rozběhem předváděla parádní taneční kreace.

Česko má výškařskou naději

Tour ukázala, že Česko má po letech opět výškařku, která se může měřit s elitou. „Tak výrazný talent česká výška ještě neměla. Zaslouží si podporu. Navíc i v příštím roce bude pořád juniorkou,“ upozornil Juck.

Ostatně souboj o prvenství v ženské soutěži v Třinci byl zajímavý i tím, že se utkaly juniorky - Hrubá a Morgan Lakeová z Velké Británie.

„To je skvělá zpráva pro světovou i českou výšku,“ tvrdí Alfonz Juck. „Michaela Hrubá by příští rok mohla útočit i na juniorský světový halový rekord.“ Ten výkonem 197 centimetrů drží Ruska Marija Kučinová, přičemž ho skočila v roce 2011 v Třinci.

Hrubá letos už dvakrát splnila limit pro účast na olympijských hrách, který je 193 centimetrů, jenže neplatí. „Plnit ho můžeme až od halového mistrovství republiky,“ řekla.

To bude v Ostravě v nové atletické hale 27. a 28. února. „Snad i tam ho skočím a budu mít klid na přípravu. Mám dobrý pocit, že jsem tu výšku zvládla a že ji mohu zopakovat.“

V Třinci byl tvrdší povrch

Výškaři měli výhrady k tvrdšímu povrchu v Třinci. „Je úplně jiný než jinde, člověk se musí trochu najít,“ řekl Jaroslav Bába, který byl na Beskydské laťce sedmý výkonem 225 cm. Celkově skončil pátý.

Naproti tomu Michaela Hrubá byla s podkladem spokojená. „Seděl mi více než v Banské Bystrci, protože je tvrdší. Ale vím, že některým závodníkům nevyhovoval.“

Alfonz Juck o problému ví. „Už to ale zase bylo lepší než loni, přidali jsme vrstvu navíc,“ podotkl. „Teď máme celý rok na to, aby odborníci přišli s nápady, jak to ještě vylepšit. Celkově však Werk Aréna poskytuje moderní komfort.“

Chyběli Rusové a Barším

Juck je přesvědčený, že oba mítinky měly vzhledem ke všem okolnostem, které se vyskytly, výbornou úroveň.

Jaké okolnosti měl na mysli? „Například řada výškařů kvůli olympiádě halovou sezonu vynechává a ze zámoří mnozí skokané nepřiletěli, jelikož v březnu bude halový světový šampionát v americkém Portlandu.“

Katarčan Mutaz Barším se omluvil kvůli problémům se zády. „Nechce nic riskovat, bude jen na halovém mistrovství Asie a světa,“ podotkl Juck.

A chyběli Rusové, kteří z důvodu dopingového skandálu mají zákaz startu na mezinárodních soutěžích. „Tím, že tu nebyly Rusky, byla konkurence přece jen o něco menší,“ potvrdila Michaela Hrubá. „Loni se v Třinci skákalo na sto devadesáti osmi centimetrech.“

Také Juck uznal, že ruští atleti chyběli. „Ale na druhou stranu i bez nich padly kvalitní výkony.“

V Banské Bystrici se hned šest výškařů dostalo přes 230 centimetrů a tři ženy přes 191. V Třinci tři muži zdolali 231 a více centimetrů a pět výškařek 190 a více.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze