Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mezi kajakáři roste megatalent. Prskavec má bronz z mládežnických OH

Jiří Prskavec | foto: kanoe.cz

8 2010
Je rok 2012 a právě probíhají letní olympijské hry v Londýně. Na kanále pro vodní slalom před chvílí skončilo finále kajakářů a chystá se slavnostní vyhlášení. Z reproduktorů u stupňů vítězů se ozývá: "Zlatou olympijskou medaili získává... Jiří Prskavec!" Že jste tohle jméno ještě neslyšeli? Tak si ho dobře zapamatujte.

Úvodní řádky jsou zatím jen divokou fantazií, faktem ale je, že 17letý mladík je obrovský talent. Letos si přivezl dvě zlaté medaile z mistrovství Evropy juniorů a před několika dny získal bronz na olympiádě mládeže v Singapuru.

"Když jsem viděl tuhle menší olympiádu, tak bych se hrozně rád jednou dostal i na tu velkou," zasní se závodník pražského USK. Ten sen je možná až příliš skromný.

Vždyť mladý kajakář patří v juniorech k nejlepším na světě. A kdyby se v Singapuru konal tradiční závod vodních slalomářů, mohl pomýšlet i na lepší umístění.

Jenže v Asii byly pro kajakáře připraveny dvě paralelní tratě na klidné vodě a závodilo se vyřazovacím systémem. "Ta klidná voda pro něho byla handicapem. On vyhrává dobrou technikou, ale ještě není tolik fyzicky vyspělý," říká Jiří Prskavec starší, otec a trenér v jedné osobě. I on byl skvělým kajakářem, na mistrovství světa v roce 1995 získal bronz.

K závodění pak přivedl i svého syna. "U vody jsem vyrůstal. Odmalička se pohybuji mezi těmi nejlepšími závodníky," říká mladý talent, který má kvůli sportu individuální studijní program na chodovském gymnáziu.
Kromě vodního slalomu ho baví lyžování a hraní na počítači. "Ale moc času mi na to nezbývá," říká. Aby ne. Přes léto trénuje dvakrát denně a v zimě tráví hodně času v posilovně.

Dril přináší úspěchy. Na zmiňovaném evropském šampionátu juniorů vyhrál nejprve závod hlídek a pak získal i individuální titul. "Zajel skvěle. Soupeře porazil o pět vteřin," říká hrdě otec Jiří.

I v Singapuru si vedl dobře a vůbec první olympijské hry mládeže si pořádně užil. "Tribuny byly obsypané lidmi, kteří nám fandili. Skvělé bylo zahájení i zakončení," vypráví nadšeně.

Pokud si udrží výkonnost, je pravděpodobné, že se dostane i na další olympiády, nikoliv však mládežnické. "Potenciál na to má," říká jasně Jiří Prskavec starší.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze