Jekatěrina Jurjevová

Jekatěrina Jurjevová | foto: Reuters

Mezi dopujícími ruskými biatlonisty je prý i vedoucí žena SP Jurjevová

• 5
Jekatěrina Jurjevová, Albina Achatovová a Dmitrij Jarošenko jsou údajně těmi ruskými biatlonisty, kteří měli být při prosincovém Světovém poháru v Östersundu přistiženi při dopingu. Píše to ve svém dnešním vydání list Komsomolskaja Pravda.

Ruský deník se odvolává na neoficiální informace, neboť ruští funkcionáři ani představitelé Mezinárodní biatlonové unie (IBU) jména, národnost ani počet přistižených biatlonistů nepotvrdili.

Dopingovými hříšníky jsou podle listu údajně vedoucí žena letošního seriálu Jekatěrina Jurjevová, šestá v průběžném pořadí Albina Achatovová a dvojnásobný mistr světa ze štafet Dmitrij Jarošenko. Tedy závodníci absolutní světové špičky.

Ke zveřejnění totožnosti hříšníků má dojít až opakované kontrole vzorku, nebo poté, co se přistižení nároku na novou analýzu vzdají.

Nejasnosti panují i ohledně dopingové látky, kterou biatlonisté užívali.

Podle některých spekulací se jednalo o EPO, za jehož užití (resp. jeho derivátu) byly roce 2002 potrestány ruské běžkyně na lyžích Olga Danilovová a Larissa Lazutinová.

Užití EPO ale prezident IBU Anders Besseberg popřel. "Nejde o EPO, je to nová látka, což je pro náš boj proti dopingu špatná zpráva," citovala ho agentura AFP.

Zprávou o dopingu je šokován i trenér ruského národního týmu Alexander Selifonov. "Věříme, že se jedná o chybu. Zatím nemohu nic komentovat," dodal kouč.

Dvaatřicetiletý Dmitrij Jarošenko vyhrál v kariéře jeden závod SP, loni skončil v celkovém seriálu druhý. Letos je v průběžném hodnocení jednadvacátý.

Pětadvacetiletá Jekatěrina Jurjevová je loňskou mistryní světa z individuálního závodu. V letošní sezoně už vyhrála dva závody a vede Světový pohár. V Östersundu v prosinci obsadila druhé a třetí místo.

O sedm let starší Albina Achatovová vyhrála letos jeden závod SP a v celkovém pořadí seriálu ji zatím patří šestá pozice.

Dopingový skandál se rozhořel necelé dva týdny před mistrovstvím světa v korejském Pchojngčangu.

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

Témata: Anders Besseberg