Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alekna, Storl, Holuša. Turnov přilákal velká atletická jména

A LEŤ! Litevský diskař Virgilius Alekna hází diskem na atletickém mítinku Diamantové ligy v Londýně. | foto: Reuters

23 2014
Letošní již 15. ročník atraktivního atletického Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově se kromě soubojů špičkových světových atletů ponese v duchu kulatého jubilea. Právě na turnovském stadionu vytvořil legendární český diskař Ludvík Daněk před 50 lety světový rekord. 2. srpna roku 1964 poslal náčiní do vzdálenosti 64,55 metru.

"I proto jsme se letos snažili opět získat na hlavní disciplínu memoriálu co nejvíc diskařů ze světové špičky a konkurence bude výborná," konstatovala Jana Svobodová, předsedkyně pořádajícího klubu AC Syner Turnov.

Shánět hvězdy je hlavním úkolem manažera turnovského mítinku Imricha Bugára, mistra světa v hodu diskem z roku 1983, a díky němu se v Turnově objeví v diskařském sektoru velká jména.

Dorazí čtyři siláci z nejlepší šestky loňského mistrovství světa v Moskvě: stříbrný Polák Piotr Malachowski, jenž bude v Turnově obhajovat loňské prvenství, bronzový Estonec Gerd Kanter, čtvrtý Němec Martin Wierig a šestý Polák Robert Urbanek. Velký náboj prestižnímu souboji diskařů dodá start Litevce Virgilia Alekny, dvojnásobného olympijského vítěze a rekordmana Daňkova memoriálu výkonem 71,25.

Exkluzivní náboj bude mít vedle disku i další souboj silných atletů. Ve vrhu koulí se totiž představí úřadující mistr světa David Storl z Německa (21,73 m), s nímž budou zápolit dvacetimetroví čeští koulaři Ladislav Prášil, Martin Stašek či Tomáš Staněk, kteří patří do širší světové špičky.

"Pokud jde o další české reprezentanty, podařilo se nám potvrdit start osmistovkaře Jakuba Holuši, který bude asi největší českou hvězdou," uvedla Svobodová.

Pořadatelé dlouho živili naději, že se v Turnově představí v běhu na 100 metrů sprinter světové třídy Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu. "Ale nakonec dal přednost několika závodům v Asii," vysvětlila Jana Svobodová.

Závodit nakonec nebude ani halový mistr světa na 400 metrů Pavel Maslák. "Bohužel běží závody o víkendu, ale do Turnova by měl přijet aspoň na autogramiádu," doplnila Svobodová.

Daňkův memoriál je letos opět součástí série závodů European Athletics Outdoor Area Permit Meetings 2014 a zároveň druhým mítinkem české atletické extraligy družstev.

V rámci doprovodného programu se například uskuteční autogramiáda olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové nebo závod českých reprezentantů na kolečkových lyžích, kdy se na atletickém oválu utkají Martin Koukal, Aleš Razým a Jiří Magál.

Program odstartuje v úterý 27. května na Městském stadionu Ludvíka Daňka v Turnově ve 14.30 a diváci mají opět vstup zdarma.Najdete na iDNES.czmobilní verze