Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na bujaré veselí není čas, shodli se členové bronzového deblkajaku

Daniel Havel (vlevo) a Jan Štěrba na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích. | foto: ČTK

2 2015
Čtvrtých míst na ME rychlostních kanoistů v Račicích přibývalo, až šéf svazu Jan Boháč pohlásil: Budu si muset koupit pytel na brambory! Smůlu rozbila teprve posádka deblkajaku Havel - Štěrba. Členové slavného čtyřkajaku v sobotním finále na olympijském kilometru vybojovali bronz a postarali se tak o první českou medaili na šampionátu.

„Když jsme šli na start, dozvěděli jsme se, že Máťa Fuksa před námi dojel na kanoi nešťastně čtvrtý, ale na to jsme hledět nemohli. V první polovině to bylo takové zatuhlé, ale ve druhé půlce jsme klasicky čelo dojeli. Vyšlo nám to parádně,“ pochvaloval si Daniel Havel, háček deblu, který nyní navázal na bronz z mistrovství Evropy před dvěma lety v Portugalsku.

„Ono nám to ani jinak nejde, než to rozjet od půlky,“ přikyvoval Jan Štěrba, 33letý zadák, jenž zastává stejnou roli ve čtyřkajaku, bronzovém z OH v Londýně a zlatém z loňského MS v Moskvě.

„Daneš ví, že už mám svoje roky, takže mě nemůže uvařit v první půlce. A taky je dobré pošetřit nějaké síly na finiš - tam už jsme věděli, že když předjedeme Dány, mělo by to cinknout, což se nakonec o chlup podařilo,“ dodal Štěrba.

Daniel Havel (vlevo) a Jan Štěrba na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice...

Daniel Havel (vlevo) a Jan Štěrba na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích.

Hlavní disciplínou je pro vás ale i v Račicích čtyřkajak, v němž sedíte s Lukášem Trefilem a Josefem Dostálem a finále vás čeká v neděli. Je to lepší, když se od vás na deblkajaku tolik nečeká?
Havel:
Přesně tak. Taky proto jsme si debla neskutečně užívali, rozjížďka i finále nám sedly. Právě tím, že se od nás moc nečekalo, jsme do toho šli s čistou hlavou a nakonec si o dojeli pro pěkný výsledek.
Štěrba: Jasně, máme nastavené hlavy tak, že čtyřkajak je hlavní disciplína. A jelikož Daneš sedí i na čtyráku v první díře a já v poslední, bereme deblkajak jako dobrý trénink. Jsme rádi, že nám to teď vyšlo a doufáme, že to předvedeme i v neděli ve větší posádce.

Na oslavu první české medaile v Račicích tedy nedojde?
Havel:
Kdepak. A pokud uspějeme i na čtyráku, taky nebude žádná oslava. Sezona pokračuje, na bujaré veselí není vhodná doba.
Štěrba: Teď musíme zregenerovat a to by s oslavami nešlo dohromady.

Vrcholem sezony je srpnové mistrovství světa v Miláně, kde půjde o postup do olympijského Ria. Ten je letos nejdůležitější, že?
Štěrba:
Jasně, v Miláně potřebujeme skončit na čtyřkajaku do sedmého místa. A pokud by před námi skončily dvě neevropské posádky, tak i do devátého. Když to vyjde, pak můžeme jet v Riu i debla, stačí se kvalifikovat v jedné disciplíně. A předtím být na deblu nejlepší doma.
Havel: Proto si myslíme, že v Miláně vsadíme všechno na jednu kartu, nemá cenu tříštit síly nebo jimi plýtvat. Čtyrák nám jezdí bezvadně už čtvrtou sezonu, což je super.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze