Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třikrát nanečisto a pak hrrr na ně. Jak si Prskavec a spol. jeli pro zlato

Zlatí kajakáři na stupních vítězů (zleva): Jiří Prskavec, Ondřej Tunka a Vít Přindiš. | foto: Adam Svoboda, kanoe.cz

2 2017
Tacen (Od našeho zpravodaje) - Když se řekne Jiří Prskavec a mistrovství Evropy vodních slalomářů, ozvěnou hned zazní: zlato! Už pošesté za kariéru jej vybojoval, přitom je mu stále teprve 24 let. Společně s Ondřejem Tunkou a Vítem Přindišem ovládli ve slovinském Tacenu neolympijskou kategorii hlídek kajakářů. V sobotu je čeká vyvrcholení individuálního závodu.

Obhajovali titul, proto startovali až jako poslední ze čtrnácti hlídek. A bylo to drama. Na prvním mezičase Češi vedli o pouhých šest setin před Francouzi. Na druhém naopak s největšími soupeři o deset setin prohrávali.

„Pak jsme si v poslední protivodě přimysleli něco, co tam být nemělo,“ vyprávěl na třetí pozici pádlující Vít Přindiš o hrozící kolizi s druhou lodí Ondřeje Tunky.

„Křičel jsem na Tuňáka: Jeď.“

„Ale já byl tak tuhej, že mi to vůbec nepomohlo,“ líčil Ondřej Tunka.

Přesto to na titul stačilo. Projeli cílem, mohli slavit. Francouzské soky porazili o 45 setin.

Nejlépe ze všech se vypořádali se záludnou tratí s nebezpečným obřím skokem v úvodu a nepříliš tekoucí vodou. S tratí, která vyvolává v mnohých vodních slalomářích obavy.

„Tady nejde jet na sto procent. Ale myslím, že jsme se tomu optimu docela přiblížili,“ bilancoval Prskavec.

Zopakovali tak své zlaté tažení z loňského evropského mistrovství v Liptovském Mikuláši. „Skvělý a super silný tým. Startují ve stejné sestavě jako před rokem,“ představoval je ještě na startu slovinský hlasatel a vyjmenoval, jak se do závodu vydává trio Prskavec, Hradilek, Přindiš.

Jenže exmistr světa Vavřinec Hradilek se tentokrát z české kvalifikace do národního týmu vůbec neprobojoval. Což si poněkud zmatený hlasatel uvědomil teprve v polovině jejich jízdy.

Zlatí kajakáři (zleva): Vít Přindiš, Jiří Prskavec a Ondřej Tunka.
Vítězná radost českých kajakářů.

V současném složení české trio na mezinárodní scéně v Tacenu v hlídkách debutovalo. „Sjeli jsme si to před závodem společně v tréninku jen dvakrát,“ přiznával Přindiš.

“Třikrát, Vítečku, třikrát,“ opravoval ho Prskavec.

Nepříliš oblíbená pozice uprostřed hlídky připadla benjamínkovi týmu Tunkovi. „Tak jsme se s Jířou (Prskavcem) domluvili,“ smál se Přindiš.

„Já jsem asi týden protestoval, ale bylo to marný,“ vykládal Tunka. „Přitom jet uprostřed je hrozná dřina, tam musíte pádlovat celou dobu, oddřete to, zatímco oni dva se občas vezou.“

Ovšem jak se říká, vítězná sestava se nemění, že?

„Takže na mistrovství světa pojedeme taky takhle,“ rozhodl Prskavec.

Světový šampionát je čeká až v září v Pau. Vrcholem toho evropského bude naopak jejich sobotní individuální klání. Už ve čtvrtek všichni tři hravě postoupili z kvalifikace do semifinále. Co tedy dál?

„Já bych chtěl do finále,“ říká Prskavec.

Jen do finále? Vždyť také v královské disciplíně vodních slalomářů obhajuje v Tacenu loňský titul.

„Dobře, tak nejvíc do finále a potom se budu bavit o vyšších příčkách,“ doplní. Podobný cíl mají další dva. Zlato z hlídek je mohlo částečně uklidnit.

„Něco už je doma, nepojedeme odtud s prázdnou,“ povídá Prskavec, bronzový olympijský medailista z her v Riu. „Ačkoliv já nejsem na vodě nikdy klidnej.“

Ve sbírce má nyní tři zlaté evropské medaile z individuálních závodů (2013, 2014 a 2016) a stejně tak tři z hlídek (2013, 2016 a 2017). Dnes by mohl převážit váhy opět na stranu individuálních prvenství.

V minulé sezoně se stal Prskavec doslova mistrem setinových rozhodnutí. Na evropském šampionátu v Liptovském Mikuláši triumfoval o setinu před Vavřincem Hradilkem. A při Světovém poháru v Praze posléze o setinu před Ondřejem Tunkou.

„Vítka jsem o setinu ještě neporazil,“ otáčí se k Přindišovi.

„Počkej, jednou se ti to vymstí,“ dobíral si ho Přindiš.

Copak by Přindiš stříbro nebral?

„Bral, ale ne za Jířou,“ smál se.

Češi jsou každopádně v posledních letech v kategorii kajakářů světovou velmocí, která má doma více medailových kandidátů, než může vyslat do boje na mezinárodních vodách

Prokáží to i v sobotu?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze