Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Splněný sen, jásá Prskavec. Probil se do Ria. Zato Hradilek tam nebude

Kajakář Jiří Prskavec na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. | foto: Ivana Roháčková

14 2016
Liptovský Mikuláš (Od našeho zpravodaje) - Jeden z nejdramatičtějších soubojů českých vodních slalomářů o olympijskou letenku je u konce. A jeho rozuzlení přišlo už v semifinále posledního kvalifikačního závodu, jímž je mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. Loňský světový šampion Jiří Prskavec poletí v létě do Ria.

Pro vyrovnaný souboj tria Prskavec - Hradilek - Přindiš se stala klíčovým okamžikem Přindišova semifinálová jízda v Liptovském Mikuláši.

V té sice dosáhl absolutně nejrychlejšího času, jenže šest trestných vteřin za tři šťouchy jej odsoudily až k jedenácté, tedy první nepostupové příčce.

O 47 setin vteřiny.

„Jedenácté místo a ještě s tak těsným rozdílem, je ze všech úplně nejhorší,“ povídal pak Vít Přindiš, se smutkem vepsaným v obličeji.

Cestu na hry tím v pátém a posledním českém kvalifikačním závodě zároveň zatarasil i tréninkovému sparingpartnerovi Hradilkovi, který k nominaci do Ria potřeboval, aby sám dopadl na evropském mistrovství z Čechů nejlépe, ale současně, aby za ním nebyl druhým Čechem Prskavec.

Fotogalerie

To už v tu chvíli nebylo možné.

Jiří Prskavec prošel do evropského finále ze třetího místa, Vavřinec Hradilek z osmého - a Prskavec tak mohl slavit postup na olympiádu. Taková konstelace výsledků mu zajistila životní premiéru pod pěti kruhy.

Ještě dvacet po skončení semifinále však musel čekat, než jury dořeší veškeré protesty a finálová desítka dostane oficiální podobu.

Až potom mohl dát průchod své radosti naplno.

„Byl to velký sen a teď je skutečností. Prožívám jeden z nejšťastnějších dnů v kariéře,“ jásal a objímal se u kanálu s přítelkyní i s otcem - trenérem. „Strašně jsem si přál dostat se jednou na olympiádu. Být mistrem světa sice bylo loni v Londýně sportovně výš, ale tohle je splněný sen.“

Nemá ani trochu rád déšť, přitom ten hustě zkrápěl Liptovský Mikuláš už od rána. „Tentokrát ale šlo o šťastný déšť,“ pousmál se.

Pro českou kajakářskou velmoc to byla krutá kvalifikace. Jen jedna loď z každé země smí startovat na hrách. Dva ze tří vynikajících vodních slalomářů, ověnčených nejprestižnějšími medailemi, proto v národní kvalifikaci museli zákonitě „utopit“ své olympijské naděje.

Do Ria neodletí Vavřinec Hradilek, stříbrný z minulých her v Londýně a mistr světa z roku 2013.

A v Brazílii nebude ani Vít Přindiš, vicemistr Evropy z roku 2014.

Jiří Prskavec slaví s přítelkyní postup na olympiádu.

Jiří Prskavec slaví s přítelkyní postup na olympiádu.

„Snad ještě víc než to, že mi Rio nevyšlo, mě teď mrzí, že jsem svým výkonem v semifinále zkazil šanci na olympiádu i Vávrovi,“ tvrdil Přindiš.

Za celou sezonu neudělal Přindiš v žádné závodní jízdě více než jeden šťouch. Tentokrát ale byly tři. „Takové tři mikrošťouchy,“ litoval. „Jednu protivodu jsem najel jako žáček, trapná chyba. Ta jízda mi jinak odsýpala, ani jsem nevytuhnul. Jen se mi tam připletly ty šťouchy.“

Hradilek naopak po semifinále přiznal: „Jelo se mi špatně.“ Přesto se s přehledem probil do desetičlenného finále.

„To je sport,“ komentoval ztracenou naději na Rio.

14.května 2016 v 14:07, příspěvek archivován: 14.května 2016 v 17:06

Dva velcí poražení:@VHradilek a @VitPrindis válčili o olympijské Rio ve velkém stylu, ale pod Tatrami naděje shořela pic.twitter.com/2JVr4gO0Zl

Prskavcovi v kalkulaci české olympijské kvalifikace nakonec výrazně pomohlo pět bonusových bodů za loňský titul mistra světa.

„Tak byla pravidla dopředu nastavena, žádná kdyby neřeším,“ komentoval Přindiš. S gratulací za čerstvým olympionikem záhy přišel i Hradilek.

„Mrzí mě, že Vítek tady není ve finále. To by se totiž jelo ještě trochu jinak než semifinále a byl by to mezi námi boj do poslední chvíle,“ vykládal Hradilek. „A trošku mě zase štve i dnešní rozhodování, protože Joe Clarke měl dostat snad tři padesátky a nepřipsali mu ani jednu. Ale mně už se to taky párkrát stalo v můj prospěch, takže není na co se vymlouvat.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze