Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jen 26 setin od bronzu. Březina sahal po medaili, ale je popáté čtvrtý

Krasobruslař Michal Březina během volného programu na evropském šampionátu v Budapešti. | foto: Reuters

18 2014
Budapešť (od našeho zpravodaje) - Tak neuvěřitelně málo chybělo. Pouhých 26 setin bodu dělilo Michala Březinu od bronzové medaile z mistrovství Evropy v Budapešti. Je snad brněnskému krasobruslaři čtvrté místo souzeno? Vždyť mu patří při vrcholné akci už popáté. "Čtverka, no...," byla i jeho první slova, když přišel po své jízdě do útrob stadionu.

Španěl Javíér Fernandéz s 267 body s přehledem obhájil titul mistra Evropy a řekl: "Byl to tvrdý den, hodně jsem se bál. Ale odvedl jsem vše, co bylo v mých silách."

Také druhý Rus Sergej Voronov udržel svoji pozici z krátkého programu. Za něj se však vyšvihl na bronzový post další ruský krasobruslař, už třicetiletý matador Konstantin Meňšov.

O zdánlivě malicherných 26 setin před Michalem Březinou.

"Tak blízko jsem pod stupni ještě nebyl," litoval Březina. "Stačilo abych měl poslední piruetu na úrovni čtyři, jako ji mám obvykle, a ne na dvojce - a ten bronz bych měl."

Tomáš Verner sestoupil ze 3. na 7. místo. O jednu příčku za ním je další evropský šampion, který se letos loučí s kariérou, Francouz Brian Joubert.

Fotogalerie

Oba čeští krasobruslaři zvládli výzvu v podobě čtverného skoku, jenže oba pouze jednou. V plánu měli čtverné skoky dva. Verner však úvodní toeloop předvedl jen se třemi otáčkami a Březina druhý salchow jen se dvěma.

Přesto je pozitivní zprávou, že Březina dal v generálce na Soči zapomenout na velmi rozpačité výkony z úvodu sezony. Vrátil se do širšího okruhu kandidátů olympijských medailí.

"Přijel jsem i sem, abych bojoval o medaile, ale nechtěl jsem je mít před závodem v hlavě, což se mi povedlo," říkal. "Chtěl jsem bruslit tak, abych byl sám se sebou spokojený a abych mohl po jízdě slézt z ledu a říct: Jo, je to dobrý. Udělal jsem nakonec dvě chyby, ale vím, že se dají odstranit. A to je před Soči dobré."

Verner se v porovnání s minulou sezonou vrátil do evropské Top 10, nicméně smutek vepsaný do tváře mistra Evropy z roku 2008 byl drtivý. "Výsledek je pro mě obrovské zklamání," přiznal. "Nevím, proč jsem nedokázal dát do té jízdy vše. Nevím, na co jsem se šetřil. Udělal jsem mentální chybu, když jsem příliš myslel na to, že se musím vyvarovat chyb v prvních dvou elementech, kde je k mání skoro 30 bodů. A bác - rovnou tam byl trojitej toeloop místo čtverného."

Nepřehlédnutelnou devizou Čechů bylo publikum. Tolik českých vlajek zavlálo na tribunách budapešťské arény.

"Pocit, jak tady stojím na ledu a fandí mi ty spousty lidí, je tím nejkrásnějším pocitem, jaký si odtud odvezu," vyprávěl Verner. "Lepší diváky jsem si ani nemohl přát. To byl dárek nad dárky." 

Březina, za nímž jen z jeho brněnského klubu přijely tři desítky příznivců, přizvukoval: "Češti diváci byli úžasní. Mrzí mě, že jsem jim nedopřál, aby mě viděli, jak stojím na těch stupních."

Dva zástupce v nejsilnější šestičlenné rozjížďce měli jen Češi a Rusové. Co by za to dali například Francouzi, velmoc z největších.

Verner nastupoval na led hned po Fernandézovi. Španělský ledový toreador předvedl dokonce tři čtverné skoky, byť s chybičkami při výjezdu. A přece byl aplaus, vítající budějovického rodáka, ještě větší než potlesk, jímž diváci oslavili Fernandézovy vysoké známky.

Po čtverném toeloopu, zdařilém až na druhý pokus, se Vernerovi povedl i trojitý axel. Jenže vzápětí přišel zlomový okamžik: flip.

Místo trojitého byl proskočený, jednoduchý.

"Ten flip to všechno zabil," přiznal. "Po něm jsem závod vnitřně už trochu vzdal. Najednou jako bych neviděl smysl, jestli být pátý nebo desátý. Já se tu chtěl prát o placku. A po flipu jsem věděl, že medaile nebude."

Byl dobrým prorokem. Posléze mu k ní scházelo 13 bodů.

Přitom za programové komponenty (nebo-li postaru "umělecký dojem") získal úctyhodných 80,78 bodu, víc obdržel jen Fernandéz. Technická obtížnost však chyběla.

Březina alias Sherlock Holmes celou soutěž uzavíral. Bronz v tu chvíli visel na metě 237,24 bodu, ale v dosahu bylo i Voronovovo stříbro za 252,55 bodu.

Po kombinaci čtverného salchowa s dvojitým česká enkláva vyjekla na tribunách nadšením. Krásný trojitý axel následoval. Načež přišel nájezd na druhý čtverný salchow - a místo čtyř jen dvě otáčky.

Březina přidal ještě čtyři trojité skoky, včetně dalšího axela v kombinaci, jenže ubral otáčku z rittbergera a srazil i úroveň závěrečných dvou piruet.

To jej stálo bronz.

Potřetí skončil čtvrtý na mistrovství Evropy, tak jako v letech 2010 a 2012. Dvakrát mu navíc tato příčka patřila i na světových šampionátech. Jen loňský evropský bronz jako by byl výjimkou, potvrzující pravidlo.

Po prvním návalu zklamání ale už hledal ve své mysli optimismus.

"Jsem rád, že i s dvěma chybama jsem dal 155 bodů za volnou jízdu. Na tom se už dá stavět úplně jinak než na 130 bodech z předchozích závodů sezony."

Hry v Soči jsou jen tři týdny vzdálené.

"A s čistými programy tam i já tu medaili mohu mít!"

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Budapešti

Muži - konečné pořadí:
1. Fernández (Šp.) 267,11 bodu, 2. Voronov 252,55, 3. Meňšov (oba Rus.) 237,24, 4. Březina (ČR) 236,98, 5. Kovtun (Rus.) 232,37, 6. Liebers (Něm.) 225,76, 7. Verner (ČR) 223,66.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze