Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdybych já tak usnula, přála si Sáblíková. Začíná boj o evropský titul

Martina Sáblíková v závodě na 3 000 metrů při Světovém poháru v Berlíně. | foto: AP

10 2015
Sedmkrát v posledních letech si z mistrovství Evropy ve čtyřboji odvezla Martina Sáblíková medaili, čtyřikrát dokonce tu nejcennější, zlatou. Na stupně vítězů myslí česká rychlobruslařka také nyní v ruském Čeljabinsku. Dnes šampionát startuje.

Já bych tak ráda usnula, jen kdyby to šlo, často si v minulých dnech zoufala. Čeljabinsk je o čtyři časová pásma jinde než Praha. A s aklimatizací po delších letech měla Martina Sáblíková v minulosti vždy problémy.

V Rusku jsou od neděle. „Všichni tu spí normálně, i Niki Zdráhalová. Jen já ne,“ povídá. První den usnula o půlnoci, další den až ve čtyři ráno. „To bylo vážně strašný.“ Ve středu se jí povedlo zabrat o půl jedné, ale v noci na pátek znovu až ve čtvrt na tři v noci.

Sáblíková na ME ve víceboji

2003: 22. místo

2004: 20. místo

2005: nestartovala

2006: 4. místo

2007: zlato

2008: bronz

2009: bronz

2010: zlato

2011: zlato

2012: zlato

2013: 4. místo

2014: bronz

„Od čtvrt na jedenáct jsem ležela v posteli a nic.“

Na olympiádě řešila problémy s nespavostí i za pomoci léků, ale tentokrát si je odepřela. „Nechci do sebe ty prášky házet pořád,“ vysvětluje.

Naštěstí jde o jediný problém, který v Čeljabinsku řeší. Jinak má spíše dobré zprávy. „Fyzicky si připadám docela dobře. Asi mi ten předvánoční tréninkový dril v Collalbu šel k duhu.“

Proto je plán jasný: pokusit se rozšířit sbírku evropských vícebojařských medailí o už osmý blyštivý kousek.

„Já tam vidím sedm holek na tři medaile,“ probírá se startovní listinou kouč Petr Novák. Sáblíková se vzápětí pustí do vypočítávání největších konkurentek: „Tři Holanďanky, dvě Rusky, jedna Norka.“ A když připočte sebe samu, dospěje rovněž k číslu sedm.

Chybí jen Pechsteinová

Jedno velké jméno chybí: Claudia Pechsteinová. Německá kamarádka Sáblíkové, majitelka třinácti evropských cenných kovů, už musí ve 42 letech zvažovat, co její tělo vydrží. A mířit v sezoně na tři vrcholy, to je pro ni přece jen příliš. Přednost tak dostalo únorové mistrovství světa na jednotlivých tratích v Heerenveenu.

Ovšem jinak jsou v Čeljabinsku všechny velké evropské vícebojařky. Nizozemský triumvirát Wüstová, Voorhuisová, de Vriesová, který si vybojoval postup z drsné národní kvalifikace, ambiciozní mladá Norka Njatunová, ruská olympijská medailistka Grafová či její krajanka Skokovová. „Na tu nezapomínejme, ta bude mít po pětistovce obrovský náskok,“ říká Sáblíková.

S kým startují Češky?

Sobota, 500 m (12.00): 4. pár Gossová (Pol.)-Sáblíková, 5. pár Zdráhalová-Peetersová (Bel.)

3000 m (13.24): 5. pár Zujevová (Běl.)-Zdráhalová, 9. pár Sáblíková-Grafová (Rus.).

Nedělní program na 1500 m a 5000 m bude určen na základě sobotních výsledků.

Pětistovkou dvoudenní zápolení začne. Nejkratší distance bývá vždy tradiční prubířskou zkouškou slečny Sáblíkové. Trať, kterou víceméně netrénuje, vyžaduje razantní starty.

„Když se mi start nepovede, je to pak trápení,“ říká. Na podzim při přípravných závodech v Inzellu zvládla 500 metrů dvakrát za 40,6.

„Kdyby Martina stejný čas v sobotu zopakovala, bude to solidní základ k útoku na medaile ze čtyřboje,“ soudí kouč Novák.

„Jo, za takový čas budu ráda,“ přitaká sama. „Jedu v páru s Polkou Gossovou, z velké zatáčky, což je pro mě dobré. Mám radši, když mám na pětistovce někoho před sebou.“

Od Ireen Wüstové se v úvodní disciplině dá očekávat čas začínající číslicí 39, Nizozemka si patrně vypracuje na Češku solidní náskok. Na druhé sobotní trati 3000 metrů už bude výchozí situace úplně jiná. „Tam by měla Martina bojovat o vítězství,“ říká Novák. Vždyť při posledním Světovém poháru v Heerenveenu porazila na 3000 metrů právě i Wüstovou, která předtím na trojce v této sezoně excelovala.

Nedělní závody na 1500 metrů (první šestka bude pro Sáblíkovou dobrým výsledkem) a 5000 metrů (další útok na vítězství) potom konečné pořadí víceboje dotvoří.

„Těsím se. Čtyřboj je zajímavý, baví mě - tedy když se mi povede pětistovka. I pro diváky je zajímavý, každá trať je jiná, navíc jde také o rychlost regenerace,“ vykládá čtyřnásobná šampionka. „Dojedete pětistovku a za hodinu se už chystáte na trojku. Což není jen tak, ta pětistovka na vás zanechá následky.“

Novák je s poslední přípravou spokojen, ovšem upozorňuje: „Z tréninků toho tolik nepoznáme. Jaká je forma, doopravdy uvidíme až při závodech.“

Druhou Češkou bude Zdráhalová

Na rozdíl od minulých let nebude tentokrát na startu Karolina Erbanová, která se více zaměřuje na sprinty a v sezoně na dlouhých tratích nestartovala. Novák coby druhou Češku nominoval juniorku Nikolu Zdráhalovou. „Když jede jakožto juniorka mezi ženami, měla by Niki dostat za úkol neskončit poslední,“ tvrdí kouč. Při pohledu na osobní rekordy dalších aktérek šampionátu, by se však Zdráhalová takového osudu rozhodně bát nemusela.

„Pětistovku může zajet za 41,5. A na trojce by mohla zkusit zopakovat čas 4:21 z Heerenveenu,“ plánuje trenér.

Na postup mezi elitní osmičku do závěrečného závodu na 5000 metrů pomýšlet nemůže. Ale určitě při něm bude hnát od mantinelu za medailí Martinu Sáblíkovou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze