Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krasobruslaři útočí na ME na medaile: Verner je třetí, Březina pátý

16 2014
Čeští krasobruslaři jsou na mistrovství Evropy v Budapešti ve hře o medaile. Po krátkém programu je Tomáš Verner třetí a Michal Březina s malým odstupem pátý. S přehledem vede španělský obhájce titulu Javier Fernández, který má před druhým Sergejem Voronovem z Ruska více než šestibodový náskok. .

Mistr Evropy z roku 2008 Verner nechal zatím v Budapešti zapomenout na trápení z posledních dvou sezon.

"Hodněkrát jsem si v posledních letech představoval, kdy se zase na velké akci zastavím po své jízdě a budu si moci říci: Dobrý, Tome. A vždycky někde něco ulítlo," líčil Verner. "Většinou jsem se zastavil a už se mi honily hlavou myšlenky: Zase jsem to zblbnul. Až tady ne."

U vysokého čtverného toeloopu se mu sice nepodařil výjezd, ale to byla jediná vážnější chyba jeho jízdy. "Po něm mi zatrnulo. Ale ustál jsem to!" s úlevou říkal.

Díky známce 83,51 bodu získal "malou" bronzovou medaili za krátký program, na průběžně druhého Voronova ztrácí rovné dva body. Zkušený ruský krasobruslař v Budapešti překvapil, když si tři týdny před domácí olympiádou vylepšil osobní rekord o více než čtyři body.

Čistý krátký program včetně vydařeného čtverného salchowa (v kombinaci s dvojitým) zajel i Březina, který získal 82,80 bodu. To je o zhruba jedenáct bodů vyšší známka, než jaké sbíral v podzimních závodech Grand Prix. Od třetího Vernera dělí obhájce bronzové medaile z minulého šampionátu zanedbatelných 71 setin bodu.

"Konečně jsem v závodě zajel to, co umím v tréninku a co jsem celou sezonu nebyl schopný předvést," radoval se Březina. "Jsem rád, že tady se to konečně povedlo. V Paříži jsem sice skočil v kraťasu taky čtverák, ale tam byla zase velká chyba v axelu. Ve všech mých předchozích závodních jízdách se v téhle sezoně našla chybička, větší nebo menší. Tak teď snad už někteří lidé nebudou říkat, že se vymlouvám, když říkám, že mi to v tréninku jde a jen v závodě ne."

Po čtverném salchowu doplnil kombinaci dvojitým toeloopem. "Původně jsem sice myslel i na trojitý, ale pak jsem ho rozbalil dřív. Radši jsem udělal čistého dvojitého než trojitého s pádem."

Fotogalerie

Mezi české krasobruslaře se vklínil v pořadí Maxim Kovtun. Osmnáctiletý Rus sice zařadil místo povinného trojitého skoku z kroků jen dvojitý toeloop, čímž výrazně ztratil v hodnocení technické obtížnosti programu, ale díky druhé sadě známek mu patří čtvrtá příčka.

Zdá se však, že Rusové a Češi seřazení od druhého do pátého místa budou bojovat jen o stříbro. Španěl Fernández totiž před vrcholem sezony prokázal ve srovnání s Grand Prix strmý vzestup formy. Ukázal se v podobné pohodě jako na loňském mistrovství Evropy a díky suverénnímu a uvolněnému výkonu se poprvé v kariéře dostal v krátkém programu přes hranici 90 bodů. Známkou 91,56 si o 2,76 bodu vylepšil osobní rekord z ME 2013.

Krátký program se naopak nevydařil francouzským krasobruslařům. Obhájce stříbrné medaile Florent Amodio je po první části soutěže sedmý, veterán Brian Joubert upadl nejen při pokusu o čtverný toeloop a patří mu devátá pozice.

Mistrovství Evropy v krasobruslení

Budapešť

Muži - krátký program: 1. Fernández (Šp.) 91,56 bodu, 2. Voronov (Rus.) 85,51, 3. Verner (ČR) 83,51, 4. Kovtun (Rus.) 83,15, 5. Březina (ČR) 82,80, 6. Majorov (Švéd.) 79,62. 18:25 taneční páry - volný tanec.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze