Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potkali se u Kolína. Atleti budou bojovat o týmové tituly

Denisa Rosolová | foto: Jiří Seidl, MF DNES

5 2014
Ač je atletika individuálním sportem, klání družstev mají v Česku dlouhou, takřka 60letou tradici. Zakončení nejvyšší domácí týmové soutěže v neděli poprvé přivítá Kolín. Favority jsou opět muži Dukly a ženy USK.

Obě družstva ovládla před rokem šampionát v Novém Městě nad Metují a vzhledem k síle jejich kádrů se dá očekávat podobný průběh i tentokrát. Členové armádního a členky univerzitního klubu tvoří páteř dospělé reprezentace a v minulosti vždy pomáhali svým družstvům v boji o mistrovský titul.

Třeba Denisa Rosolová (USK) loni absolvovala dálku, krátké překážky a obě štafety, Pavel Maslák (Dukla) zase 100, 200 a 4x100 metrů. Čtvrtá žena z mistrovství Evropy by neměla chybět ani tentokrát, přestože v pátek ještě poběží finále Diamantové ligy v Bruselu. Za Duklu budou v akci kupříkladu bronzový z Curychu Jan Kudlička nebo další "bramborový" Jaroslav Bába.

Koho očekávat v boji o medaile? Mezi ženami zcela určitě před rokem stříbrný brněnský Olymp, jeho pražský jmenovec pak obhajuje bronz. V mužské části šampionátu se za Duklou jeví nejsilněji obhájce stříbra, brněnská Univerzita, papírově složitější boj čeká loni bronzovou Hvězdu Pardubice, na niž by se měly tlačit zejména pražská Slavia a Kladno.

Pořadatelé lákají místní publikum na atlety oblékající domácí dres. Na oficiálním plakátu MČR tak nechybí finalistka kladiva na mistrovství Evropy Kateřina Šafránková, v Curychu rovněž reprezentující oštěpařka Petra Andrejsková, která se o minulém víkendu blýskla rekordem šampionátu do 22 let, dále semifinalistka juniorského MS v Eugene na čtvrtce Helena Jiranová a další čerstvý mistr republiky kategorie „22“, výškař Matyáš Dalecký.

Devětapadesáti účastmi, tedy nepřetržitou příslušností v nejvyšší soutěži družstev, se může pochlubit mezi muži pouze Dukla, mezi ženami pak Vítkovice a pražský Olymp. Muži posledně jmenovaných jsou taktéž téměř stoprocentní, stejně jako ženy USK Praha – oba s 57 účastmi.

Po roce 2000, kdy celkového vítěze určuje finálový závod (mistrovství České republiky družstev), se v mužské kategorii proti dlouhodobým hegemonům z armádního klubu třikrát prosadil AK Kroměříž, v ženské pak vysokoškolský tým „pustil“ ke zlatu někoho jiného pouze v úvodních dvou ročnících – pražský Olymp. Spolu s obdobím bez finálového závodu získala mezi muži titul 53x Dukla, 3x Kroměříž, 2x Olymp Praha, mezi ženami 28x Olymp, 22x USK, 5x Vítkovice a po jednom Zbrojovka Brno a Sparta Praha.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze