Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Masters se rozhoduje v neděli na druhé devítce. Čeká pasáž pravdy Amen Corner

Celá 13. jamka Augusta National - součást Amen Corneru. | foto: AP

11 2010
Staré rčení na Masters říká, že turnaj se rozhoduje až v posledním kole na druhé devítce. A zde přichází do hry Amen Corner – pro diváky jedno z nepopulárnějších míst na hřišti.

Dramatické okamžiky, které tato část hřiště nabízí, rozhodují Masters často. Termínem Amen Corner je označována série jamek 11 až 13 (přesněji druhá rána na 11., celá 12. jamka a odpal na 13.).

Poprvé toto označení použil novinář Herbert Warren Wind v roce 1958. Vypůjčil si ho z jazzové písničky "Shoutin in that Amen Corner". Chtěl popsat dramatické okamžiky, které se odehrály na těchto jamkách ve zmiňovaném roce. Arnold Palmer právě tady rozhodl o svém prvním vítězství na US Masters.

Matteo Manassero se raduje ze záchranné rány na 12. jamce Augusta National - Amen Corner ho potrápil.

(Matteo Manassero se raduje ze záchranné rány na 12. jamce Augusta National - Amen Corner ho potrápil.)

Nádherné vzpomínky má na Amen Corner také Sam Snead, který díky záchranné ráně na dvanáctce z vody nakonec v roce 1949 získal titul. Birdie na 12. a eagle na 13., to bylo skóre, které v roce 1937 přineslo úspěch Byronu Nelsonovi. Projít Amen Corner bez zaváhání znamená velký krok směrem k zelenému saku. To ví každý vítěz US Masters.

Pro nezasvěcené diváky se zdá být Amen Corner nepříliš obtížnou sérií jamek. Ale opak je pravdou. O jejich náročnosti se každým rokem píšou sáhodlouhé články. Zuby si zde vylámala řada hráčů. Na 50. výročí prvního použití populárního názvu určitě nezapomene Brandt Snedeker, který zde zahrál dvě bogey a prakticky vypadl z boje o prvenství.

Tiger Woods a jeho bunker shot  na 13. jamce Augusta National - i to je Amen Corner.

(Tiger Woods a jeho bunker shot na 13. jamce Augusta National - i to je Amen Corner.)

Stejně na tom byl i jeho krajan Steve Flesh, jenž zahrál na dvanáctce do vody, zapsal double bogey a myšlenky na vítězství byly ty tam. Projít sérii tří jamek bez těžkostí je pro úspěch prakticky nezbytné.

Nejvážnější aspiranti na letošní oblékání zeleného saka Lee Westwood, Phil Mickelson i Tiger Woods jsou si toho vědomi. Lídr Westwood tady v předchozích třech kolech zahrál pouze jediné bogey. Mickelson neudělal ani jedinou chybu a přidal dva eagly a birdie. Také Woods má z těchto jamek pozitivní bilanci.

Luke Donald kráčí přes Nelson Bridge na 14. jamce Augusta National - Amen Corner má za sebou.

(Luke Donald kráčí přes Nleosn Bridge na 14. jamce Augusta National a opouští Amen Corner.)

Jsou to zkušení hráči a vědí, že o titulu se bude rozhodovat až v odpoledních hodinách v posledním kole (našeho času kolem půlnoci). Kdo udrží nervy na uzdě a zvládne bez ztráty průchod Amen Cornerem, bude o krok blíž velkému triumfu na US Masters.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze