Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková čeká na verdikt UCI. Šéf komise si vzal dovolenou

Účast trojnásobné olympijské vítězky v rychlobruslení Martiny Sáblíkové na hrách v Riu je ohrožena. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

20 2016
Pojede v olympijském Riu, nebo ne? Cyklistka a rychlobruslařka Martina Sáblíková se má v nejbližších hodinách dozvědět víc.

Mezinárodní cyklistická unie UCI svým dopisem před týdnem potvrdila Českému svazu cyklistiky, že podle olympijských kvalifikačních kritérií UCI Česko skutečně nezískalo žádné místo pro silniční cyklistiku žen, tedy ani pro časovku.

Nyní Češi doufají, že by UCI mohla na Sáblíkovou myslet při přerozdělení nevyužitých kvót.

Jednotlivé kvalifikované země měly do 15. června potvrdit, zda využijí veškerá přidělená místa. „Téhož dne o půlnoci na UCI museli vědět, zda některá zbyla,“ informoval právník Jan Šťovíček, který se kauzou Sáblíková zabývá. „Jenže pan koordinátor silniční cyklistiky z UCI si vzal do konce týdne (tedy do 19. června) dovolenou a nikdo se zatím nic nedozvěděl.“

Čeští funkcionáři chtějí dnes Matthewa Knighta, předsedu silniční komise UCI, po jeho návratu z dovolené kontaktovat.

Podle zásad kvalifikace, jak je zveřejnila UCI, není Sáblíková ani první ženou „pod čarou“, která by připadala při přerozdělování míst v úvahu. Přednost mají mít země, jejichž kvóta pro hromadný závod byla předtím krácena. Poukazováním na specifický příklad Češky, která sice patří mezi nejlepší na světě v časovce, ale nejezdí hromadné závody, se Šťovíček a čeští činovníci snažili její pozici změnit.

„ČOV a Český cyklistický svaz na toto téma komunikovaly i s prezidentem UCI, panem Cooksonem,“ řekl právník. „Tlačíme, aby byla mezi prvními, jimž by UCI nevyužitá místa přidělila. Vypracovali jsme na toto téma také právní analýzu, kterou jsme jim poslali. Šanci má. Pokud bude UCI chtít, aby na hrách byla, tak tam bude.“

Sáblíková mezitím absolvovala soustředění v Livignu, šlapala i na slavné Stelvio a po návratu vyhrála horskou časovku na Praděd, když o půldruhé minuty porazila Belgičanku Duyckovou, devátou z posledního mistrovství světa.

Pokud nyní UCI české cyklistce místo nepřidělí, zbývá jí pouze malá šance, že by ji Šťovíček dostal na hry přes sportovní arbitráž v Lausanne. Tam by se pokusili zpochybnit kvalifikační kritéria UCI (čeští funkcionáři se původně domnívali, že k postupu do Ria stačilo umístění do 10. místa v pořadí zemí v časovce na loňském MS).

Touto cestou se už vydali Italové. Stěžují si na nejednoznačný výklad kvalifikačních kritérií pro keirin mužů. Jedno místo podle nich mělo patřit Francesku Cecimu, ale místo něj ho obdržel druhý japonský cyklista. Proto dali případ k arbitráži do Lausanne.

„Snažíme se s Italy spojit a spolupracovat,“ podotkl Šťovíček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze