Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mise Rio, den D. Sáblíková pojede v Richmondu o letní olympiádu

Martina Sáblíková | foto: Reuters

22 2015
Třikrát už zažila zimní olympijské hry. Teď sní o těch letních. Pro Martinu Sáblíkovou nadchází v úterý den rozhodnutí. V americkém Richmondu jede na mistrovství světa cyklistů časovku a v sázce jsou hry v Riu 2016.

Je to pro Martinu Sáblíkovou závod jediné šance. Žádnou další příležitost postoupit na letní olympijské hry v Riu nedostane.

Deset míst je v richmondském banku.

Po jednom místu pro olympijskou časovku totiž dnes získá deset nejúspěšnějších zemí ve výsledkové listině. To znamená, že pokud by před Sáblíkovou skončily například dvě Němky, posunulo by ji na hry i 11. místo v cíli.

Další účastnická místa na hry se potom rozdělí na základě pořadí zemí ve světovém žebříčku UCI. Jenže v něm postavení České republiky žádnou naději na olympijskou letenku nedává.

Na patnáctikilometrovém městském okruhu, který cyklistky absolvují dvakrát, tedy půjde v Richmondu královně rychlobruslařek o vše.

„Na městských okruzích se nám nikdy nelíbí,“ říká její kouč Petr Novák. „Ale není to tady až tak zlé jako v Kodani.“

V dánské metropoli obsadila v roce 2011 při světovém šampionátu až 28. místo, tehdy jí olympijské hry v Londýně unikly. O rok později však už skončila v kopcovitém Valkenburgu devátá a loni na rovinaté trati v Ponferradě dvanáctá.

„Uvidíme, jak se mi povede tentokrát. Radši dopředu nic neříkám, ta trať je hodně těžká,“ tvrdí Sáblíková.

„Je tam 300metrové stoupání do cíle, které pojedou v obou kolech,“ popisuje okruh Novák. „Jinak to moc zvlněné není. Ta trať je náročná pravotočivými zatáčkami, kde musí udržet rychlost a hlavně ji zase nabrat. Ale v Americe jsou naštěstí široké silnice. Tam, kde není silnice rozpůlená, bude mít v zatáčkách prostoru dost.“

Právě na techniku jízdy v zatáčkách se v této sezoně Sáblíková v tréninku speciálně zaměřila. „Nějaký posun tam je,“ říká. Do Ameriky si vyžádala i Reného Andrleho, sportovního ředitele týmu AWT Greenway, který ji bude v autě při časovce doprovázet.

„Udělala jsem pro úspěch letos maximum, o tom žádná,“ ujišťuje. Do Richmondu cestovali už 10. září, aby se vyvarovala svých klasických problémů s aklimatizací. „Na tréninku teď vypadala hodně dobře,“ říká Novák. „Když ji viděli trénovat Konečný s Kozubkem (reprezentační trenér a generální sekretář svazu), tak konstatovali, že jede pěkně a dobře na tom sedí.“

Mistrovský okruh byl otevřen pro trénink pouze v sobotu na hodinu a půl. „Martina si ho objela třikrát, navíc si zkoušela technickou pasáž před cílem, kde se to bude lámat,“ vykládá kouč. V pondělí pak seděla v doprovodném voze při startu Michala Schlegela v závodě mužů do 23 let.

„Chtěla jsem jet za ním v autě i proto, abych okoukávala, jak se najíždí zatáčky a kde jsou na trati díry a kanály. Prostě abych věděla co a jak.“

Denně jezdili s koučem trénovat za město. „Našli jsme si tam asi 25kilometrový okruh, kde nebyl ani jeden semafor. Natrénováno má Martina dost a v dobrém tempu,“ říká Novák.

Na kole letos závodila třikrát. Vyhrála suverénně domácí mistrovství jak v časovce, tak v silničním závodě. A ještě předtím obsadila v Lublani v mezinárodní časovce, zařazené do kalendáře UCI, čtvrté místo.

„Tam jsem nechápal, že i když byla dvanáctou ženou z mistrovství světa, tak ji nechali startovat už jako sedmou,“ lamentoval Novák.

Jeho svěřenka tehdy skončila čtvrtá, za Ruskou Antošinovou, Belgičankou Duyckovou a Novozélanďankou Nielsenovou. První dvě budou na startu i dnes.

Tentokrát Novák doufal: „Měla by jet ve druhé polovině pole.“

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková zvítězila v olympijském závodu na 5000...
Česká cyklistka Martina Sáblíková na trati časovky.

Na bruslích už zažila olympiádu třikrát. Okusí ji i na kole?

Což startovní listina potvrdila. Figuruje v ní 44 žen a Sáblíková vyrazí na trať dvanáctá od konce.

„Soupeřky ani moc neřeším, soustředím se na sebe,“ povídá česká mistryně. „Samozřejmě, že pár jmen znám, ale zdaleka ne všechny. V tom je to jiné než v rychlobruslení.“

Závod startuje v 19.30 středoevropského letního času. Ženy budou vyrážet na trať v odstupech půldruhé minuty v blocích, přičemž po každém bloku jedenácti závodnic následuje na startu půlhodinová přestávka. Sáblíková vyjede ve 21.15 jako poslední cyklistka z předposledního bloku. Úplně poslední startující bude ve 22.00 obhájkyně titulu, Němka Lisa Brennauerová.

„Martina to zvládne,“ věří kouč.

Hodinu před půlnocí už budeme vědět, zda se stane třetí českou olympioničkou v historii (po Kateřině Neumannové a Kateřině Nash), která si vybojuje právo startu na zimních i letních hrách.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze