Fourcade a šest velkých glóbů. Abnormálně chytrý a pekelně soustředěný

Martin Fourcade v Pchjongčchangu získal svůj šestý velký glóbus. | foto: AP

4 2017
Šest velkých křišťálových glóbů. Šest sezon, kdy jste byli lepší než zbytek světa. Šílená porce práce je za takovou sbírkou skryta. A až neuvěřitelná dominance. Ale francouzský biatlonista Martin Fourcade jich právě tolik skutečně získal. Už ano. Už to může říci.

V pátečním sprintu jednou minul vleže a jednou i vestoje. V posledním kole předstihl čtyři soupeře a vybojoval „aspoň“ stupně vítězů.

Za normálních okolností v jeho mysli platí: 3. místo = porážka.

Jenže tohle 3. místo bylo neobyčejné, jiné, historické.

Bylo matematickým razítkem.

Vítězná čísla

k šestému velkému křišťálovému glóbu Martina Fourcada.

Martin Fourcade má nyní náskok 360 bodů na druhého Antona Šipulina. Do konce seriálu zbývá celkem šest individuálních klání, přičemž v každém z nich vítěz získá 60 bodů. Rus tedy může teoreticky získat ještě právě 360 bodů.

Co se týče dvou nejhorších výsledků, které jim budou na konci sezony podle pravidel škrtnuty, Fourcade by nyní škrtal body za 5. a 8. místo, celkem 74 bodů, zato Šipulin by škrtal 24. a 28. místo, tedy celkem 30 bodů.

Žádná matematická možnost, aby Šipulin ještě Fourcada dohnal, už neexistuje. I kdyby ve zbylých šesti závodech Francouz nenastoupil, škrtnou se mu dvě nuly a tím pádem mu zůstanou zachovány i body za zmíněné 5. a 8. místo, jeho dosud nejhorší umístění v sezoně. Zůstal by tak na současných 1068 bodech.

Naopak Šipulin, i kdyby všechny zbylé závody vyhrál, dostane se na 1068 bodů minus 30 (dva škrty), tedy na konečných 1038 bodů.

V první chvíli mu to nesepnulo. Za cílem si biatlonový perfekcionista nejprve vyčinil: „Dvě rány mimo jsou pro mě zklamáním. Odvedl jsem jen 99 procent práce. A mohu vinit pouze sám sebe.“

Hned přemýšlel, co tu musí za rok při olympiádě udělat jinak.

Až potom mu televizní reportér sdělil: „Právě jste získal svůj šestý velký glóbus.“ I poslední šílené matematické prognózy padly. Šest závodů před koncem seriálu!

Náskok 360 bodů na druhého Antona Šipulina je při jakýchkoliv počtech postačující.

„To je úžasné, “ odvětil Fourcade a připomněl dobu před sedmi lety: „Tehdy jsem si říkal, že udržet vysokou formu po celou zimu je tak obtížné, že o velký glóbus nemohu bojovat.“

Tehdy vzhlížel ke svému idolu, Ole Einaru Björndalenovi.

Nyní Norův rekordní zisk šesti velkých glóbů dorovnal – a zároveň vlastně i překonal. Ani legendární Björndalen totiž nemůže říci, že je získal za sebou v jedné řadě. Fourcade ano.

03.března 2017 v 16:46, příspěvek archivován: 03.března 2017 v 23:49

Pour Martin Fourcade, Bjoerndalen "reste un modèle" https://t.co/NJiQwIGsry https://t.co/AIdfob4cy2

Loni na Sibiři pozdvihl svůj pátý společně s Gabrielou Koukalovou, laskající v Chanty Mansijsku svůj první. Česká biatlonistka teď v Koreji vypočítává, čím vším je podle ní Fourcade výjimečný.

„Je šíleným talentem s funkčními vlastnostmi, jaké tu nikdo jiný nemá.“

„Dovede se pekelně soustředit na cokoliv.“

„O čemkoliv, co dělá, důkladně přemýšlí. Spoustu věcí dělá jinak než ostatní, ale zároveň s obrovskou sebedůvěrou, že je dělá dobře.“

„Je až abnormálně chytrý... A to vše dohromady tvoří ďábelskou kombinaci.“

Martin Fourcade se soustředí v závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Ondřej Moravec, který do Asie neodcestoval a místo toho o 46 vteřin ovládl druholigový IBU Cup v Kontiolahti, ve Finsku poznamenal: „Připadal jsem si tu podobně jako Martin Fourcade, když závodí proti nám ve svěťáku. Ten si to taky může pokazit jen sám.“

Čekání na Fourcadovy chyby bylo v této sezoně mnohokrát marné. „Jel ve své vlastní lize,“ říká Michal Šlesingr. „Občas ho sice někdo porazil, ale pokaždé někdo jiný. Nikdo mu nedokázal trvale konkurovat.“

Honba za rekordy

Čísla kolem Fourcada

Dosud nejvíce bodů za jedinou sezonu Světového poháru získal v sezoně 2012/2013, tehdy 1248. Letos může toto rekordní číslo stále překonat, momentálně má na kontě 1068 bodů.

Pokud dosáhne v této sezoně ještě na jedno vítězství, vyrovná další historický rekord Nora Björndalena - dvanáct vítězství za jedinou pohárovou sezonu.

Celkem má na svém kontě 58 pohárových vítězství (plus dvě olympijská, která se do SP nezapočítávají). K biatlonovému rekordu Björndalena - 94 triumfů v SP - má ještě daleko. Ovšem Fourcadovi je pouze 28 let.

Impozantní byl především Francouzův vstup do sezony: 8 vítězství z úvodních 10 závodů. „Šlo o totální dominanci,“ tvrdí Michal Krčmář. „Je úplně jinde než zbytek pole. Naprosto komplexní závodník, který nejrychleji běhá a má nejlepší procento střelby.“

Na trati má svět Fourcada přečteného. Ale mimo trať? Jaký je?

„Povahou byl pro mě dlouho tajemný,“ připouští Krčmář. Koukalová soudí: „Martin bývá tak seriózní, úplně jiný než třeba bratři Böové. Víc se pobavím s jeho bratrem Simonem, který je hodně milý a vtipný.“

Své emoce ukazuje Fourcade málokdy, ovšem pokud ano, stojí to za to. Svojí letošní enormní angažovaností v boji proti dopingu nicméně odhalil i dosud skrytou stránku své osobnosti.

„Tím, jak s námi komunikoval a co vše pro nás, biatlonisty dělal, v mých očích strašně stoupl,“ oceňuje Krčmář. „Nejde mu pouze o vlastní úspěchy, ale i o vyšší zájmy biatlonu.“

21.února 2017 v 08:50, příspěvek archivován: 03.března 2017 v 23:54

#Biathlon Les Norvégiens taquinent Martin Fourcade https://t.co/XFDXh7bvz3.../ https://t.co/g4Sl7XBTtr

Fourcadovým blízkým spolupracovníkem na tomto poli se stal Michal Šlesingr, který vyzdvihuje: „Hodně si Martina vážím za to, jaké měl v tom boji koule, s jakou energií, odvahou a nadšením do něj šel a kolik času mu obětoval.“

Fourcade poté stejně jako Šlesingr dostával také nenávistné maily typu „Když už na jiné nestačíš, snažíš se likvidovat soupeře touto cestou“.

Znělo to ale až úsměvně.

„On nikoho likvidovat nepotřebuje. Poráží je i bez toho,“ říká Šlesingr. S jistou dávkou nadsázky platí: Fourcade je tak dobrý, že může porážet i nadopované.

Autor:


Nejčtenější

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad...

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...Byla to facka, bolí to. Trenér Kozák otevřeně popsal slovenský konec

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

VIDEO Považoval je takřka za své děti. Když sedm jeho svěřenců během reprezentačního soustředění porušilo...

Prohra, která Štěpánka nemrzela. Kamarád mohl přiletět na rozlučku

Tenisté Leander Paes a Radek Štěpánek na Turnaji mistrů

VIDEO Telefon téměř neodložil z ruky. Radek Štěpánek ladil poslední detaily svého velkolepého loučení,...

Liberec přehrál Kometu, slavila i Plzeň. Hradec zůstává po obratu první

Třinecký Martin Adamský (vlevo) dělá rozruch před plzeňskou brankou.

Ke střídání lídra tabulky během 11. kola hokejové Tipsport extraligy nedošlo. Na čele zůstává...

Další z rubriky

Bezchybní Krčmář a Vítková ovládli na domácím letním šampionátu sprint

Biatlonista Michal Krčmář získal na letním mistrovství světa v Novém Městě na...

Ani jedna chyba na střelnici a za odměnu domácí titul. Michal Krčmář a Veronika Vítková ovládli na...

Rusko nezískalo plné členství v biatlonové unii, hlasování bylo těsné

Ruští fandové v italské Anterselvě

Rusko nezískalo zpět plné členství v Mezinárodní biatlonové unii, o které přišlo loni v prosinci...

Vítková slaví další domácí titul, Krčmáře ve stíhačce předčil Moravec

Veronika Vítková na střelnici při stíhacím závodě letního MS.

Po triumfu v sobotním sprintu získala Veronika Vítková na mistrovství republiky v letním biatlonu...Najdete na iDNES.cz