Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marod Frydrych útočí. Napodobí oštěpař trenéra Železného?

Oštěpař Petr Frydrych hodil na Zlaté tretře letošní nejlepší světový výkon 88,23 m | foto: Sznapka PetrČTK

21 2010
Rád by dokázal totéž, co jeho kouč Jan Železný. Získat v Barceloně své první velké zlato! Kouč ho má z olympiády 1992. Petr Frydrych se o něj utká příští týden na mistrovství Evropy.

V roce 1992 byl čtyřletým klukem, který na chatě u Klatov v létě házel do dáli klacky, které mu táta a děda uřízli. Ale když se jej zeptáte, jak daleko tehdy Železný hodil, okamžitě vypálí: "89,66. Pouštěl jsem si to na videu."

Letos je Frydrych druhým oštěpařem světa a objevem roku, přestože se víc léčí, než závodí. Posunuté plotýnky ho brzdí od loňského podzimu, do konce dubna se bolesti nezbavil, i na zimním soustředění v Africe musel pauzírovat.

Ale když na něj šel splín, Železný ho uklidňoval: "Já měl před Barcelonou zlomené obratle, nemohl jsem tři měsíce házet, a pak jsem hodil svěťák a vyhrál olympiádu."

Vůbec má na Frydrychovu psychiku blahodárný vliv. "Honza zažil všechny triumfy i pády. Díky němu už nejsem nervák."

Na závodech, kde letos házel, Frydrych exceloval. "Hůř než druhý jsem neskončil a u toho bych rád zůstal." Pouze olympijský šampion Thorkildsen poslal oštěp o 2,14 metru dál než on.

Jenže 12. června při Diamantové lize v New Yorku bylo zle. Plotýnky opět vypověděly poslušnost, nemohl pořádně sedět ani ležet. Od té doby Frydrych nezávodil, fyzioterapeut Kolář mu dočasně zakázal i trénink.

Stále nemůže naplno běhat do kopce, v tréninku si s koučem pomáhají náhradními cviky. Po dvoutýdenním zápřahu v Nymburku přesto věří: "V rámci možností jsme udělali, co šlo. Do jisté míry mi pauza i prospěla."

Protřelý atletický mazák Železný souhlasí: "Peťa je vnitřně odpočatý, může se těšit na závod."

Frydrychovo osobní maximum z jarní Zlaté tretry má hodnotu 88,23. V Barceloně myslí dál: rád by poprvé v životě překonal magickou devadesátku. "Světový rekord do 22 let je 89,58, ten bych rád přehodil. A kdyby to letělo i za 90, zabil bych tak dvě mouchy jedním oštěpem. Už v Ostravě jsem na devadesátku měl, ale technicky jsem to pokazil."

Pokud ji pokoří, pak věřte tomu, že i Thorkildsen bude mít na Evropě nahnáno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze