Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvitová může být ikonou jako Djokovič, tvrdí její nový agent

Petra Kvitová ve třetím kole na US Open | foto: AP

3 2014
New York (Od našeho zpravodaje) - Tenistku Petru Kvitovou nově zastupuje mocná IMG. Na starost ji má agent Marijn Bal. Mladý Nizozemec sám obstojně hrál, což mu pomohlo dostat se na univerzitu do USA. Jak hodlá Češku nabízet firmám?

Druhé wimbledonské vítězství naznačilo, že se Kvitová může proměnit ve sportovní celebritu světové třídy. A přitáhlo zájem International Management Group.

„Brzy skončí skupina tenistek, které vyhrávaly spoustu turnajů, a ­pro Petru se otevře okno, v ­němž může zvedat ty nejslavnější trofeje. Hlavně tu wimbledonskou,“ tvrdí Bal. „Kdekdo mluví o nové generaci. Ale ta potřebuje pár let, aby dozrála. Petra před ní má náskok, na grandslamech už několikrát došla hodně daleko.“

Jak ji hodláte nabízet firmám?
Petru sice znám nějakou dobu, ale spolupracovat jsme začali jen před několika týdny. Ve sportu toho může ještě hodně dokázat. Je jí 24 let a má před sebou řadu sezon.

Jaký je její obchodní potenciál?
Zatím ještě není mezinárodně známá a respektovaná, jak by měla být. Katie Spellmanová (Kvitové dělá PR manažerku) zajišťuje, aby se Petra objevovala v novinách a dalších médiích v zemích, kde se konají velké turnaje. Snažíme se zařídit, aby velké společnosti věděly, jaká opravdu je. Zatím se soustředí na jiné tenistky.

Jak to hodláte změnit?
To je otázka za milion dolarů.

Připravujete si nějaké kouzlo?
Víte, my v IMG dokonale známe tenisové prostředí, máme klíčové kontakty ve velkých firmách. Pracuje pro nás celá síť lidí. Sedím v ­kanceláři na Floridě, ale po celém světě mám kolegy, kteří sledují, jestli nějaká firma nemá zájem o ­uzavření smlouvy.

Čím by je Petra mohla upoutat?
Je to milá a pohledná dívka. Žádná primadona. Mohla by skvěle reprezentovat jakoukoliv značku. Potřebujeme lidem předvést její osobnost. Znají ji z kurtu, ale my ji chceme představit i bez rakety, aby si společnosti mohly představit, jak by působila na zákazníky.

Kvitová není typ, co by se procházel po červených kobercích a­ pózoval pro titulní stránky módních časopisů jako Šarapovová nebo Bouchardová. To nevadí?
Určitě ne. Neměla by předstírat, že je někdo jiný. Lidé se s ní snáz ztotožní, neboť je v dobrém slova smyslu obyčejná. Přitom jim může imponovat povahou šampionky.

Je pro ni v marketingu nevýhodou, že pochází z ­malé země? Číňanka Li Na to má snadnější, ne?
Obecně je to pravda. Ale když vyhráváte grandslamové tituly, překračujete hranice. Pak už nezáleží na tom, odkud pocházíte. Máme v ­IMG Novaka Djokoviče, který je ze Srbska, což není velký trh. Ale Novak je globální ikona. Mluví za něj jeho tenis. Petra ho může následovat. Česko má neuvěřitelnou tenisovou historii. Měli jste tolik šampionů. Ona na ně navazuje.

Jak je těžké zařídit, aby mediální a reklamní povinnosti nerušily její sportovní přípravu?
To nikdy není snadné. Ale proto má Petra nás. Její tenis je číslo 1. Vždycky! Petra je šéf a my se s Katie a koučem Davidem Kotyzou snažíme vše ostatní jí sladit. Plánujeme věci tak, aby jí nezasahovaly do tenisu.

Podobá se třeba Andymu Murraymu, jenž chce být vnímán hlavně jako sportovec, ne celebrita?
Jasně, to je O. K. Prvořadý je výkon na kurtu. Ostatní aktivity ho nesmějí ovlivňovat. Dobře vím, jak to zařídit. Petra může být velmi úspěšná.

Jsou už nové smlouvy na cestě?
Pořád se něco děje. Pracujeme na několika věcech. Máme pár nápadů, kudy se vydat. Ale ještě je brzy o nich mluvit.

Jaký produkt by k ní pasoval? Pojištění? Ovesné vločky? Šperky?
Abyste byl úspěšný, nesmíte vzít každou nabídku. Musíte být přesvědčený, že se ta značka hodí k­ vaší imagi. Jsou tu obvyklé kategorie jako hodinky a tak. Ale my se nechceme omezovat jen na ně.

Petra někdy v angličtině nedokáže plně projevit svou povahu. Není to problém?
Úplně s vámi nesouhlasím. Každý se snáz vyjadřuje v rodné řeči. Ale myslím, že se výrazně zlepšila. Je to zásluha Katie, jsou si blízké. Pomáhá jí, radí, jak vystupovat v rozhovorech. Já s Petrou mluvím anglicky a její osobnost vidím jasně.

Petra Kvitová je zatím ikonou v ČR. Takhle letos vítali wimbledonskou vítězku ve Fulneku:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze