Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na dlouhé dráze v Mariánkách morálním vítězem Josef Franc

Josef Franc | foto: Martin Stolař, MAFRA

26 2017
Z pětice českých závodníků, účastníků kvalifikace mistrovství světa na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních, postoupil do šampionátu pouze Josef Franc. Nejlepší tuzemský dlouhodrážní jezdec skončil třetí, v závodě nestačil bodově jen na zkušeného osmapadesátiletého německého matadora Bernda Dienera a celkového vítěze, Brita Andrewa Appletona.

„Škoda, že nejel Hynek Štichauer, který je zraněný a momentálně se léčí. Mohlo to být ještě veselejší,“ komentuje pouze Francův postup Milan Špinka, státní reprezentační trenér.

Na dráze běhal zajíc, bez motoru a řídítek

Vše začalo úsměvně už během dopoledního tréninku. Ten musel být přerušen, po dráze běhal zajíc. I bez motorky by konkuroval jezdcům se stroji, bohužel kvůli bezpečnosti s ním nikdo nemohl závodit.

Josef Franc začal v Marianských Lázních výhrou hned v první rozjížďce, při ní však nejvíce pozornosti upoutal hořící motocykl Romana Hummela.

France to nerozhodilo, postupně vyhrál čtyři rozjížďky za sebou a byl v čele průběžného pořadí. Větší problémy měl pouze s Jörgem Tebbem, bojoval s ním několik kol, než se mu podařilo jej předjet.

Před poslední jízdou stačilo Francovi získat dva body. Jenže těsně před startem se mu přetrhl řetěz a nestihl časový limit, a tak byl z rozjížďky vyloučen.

Fotogalerie

Jeho nuly využili osmapadesátiletý Němec Diener, který měl na začátku trochu smůlu, na prvním místě jej v závěrečné rovince zradil motocykl, následně už sbíral bod za bodem. O málo lépe si vedl Andrew Appleton, body ztratil jen v první rozjížďce, kdy nastoupil proti Francovi.

„V mých očích byl vítězem závodu. Že se mu na startu přetrhl řetěz a nestihl vyměnit motorku, je prostě smůla. Jinak všechno vyhrál a dva chybějící body by v poslední jízdě stoprocentně udělal,“ říká Milan Špinka, manažer české reprezentace k mariánskolázeňskému vystoupení Josefa France.

Franc zůstal osamocen

Další čtyři čeští jezdci se už mezi postupující dvanáctku nevešli. Nejlépe si z nich vedl Martin Málek, velmi se snažící a aktivní. Diváci oceňovali jeho pokusy o předjížděcí manévry, ovšem mělo to i stinné stránky. Minimálně dvakrát na svou dravost doplatil, jeho motocykl vypověděl službu poté, co dostal tvrdou sprchu od závodníka před ním, jemuž se až příliš přilepil na záda.

„Měl velkou smůlu, kvůli problémům s motocyklem dvakrát odstoupil, jinak by postoupil také. To byla sportovní smůla,“ míní manažer české plochodrážní reprezentace Milan Špinka.

Sympaticky ale bojoval také Michal Dudek a zkušený Karel Kadlec, který nahradil Hynka Štychauera. Tím posledním Čechem na startovní listině byl Roman Tomany. Ten upadl hned v první rozjížďce, přivodil si zranění a do závodu již nezasáhl. „Tomany hned odstoupil, nemohl ani nic předvést. „Káča“ Kadlec už pomalu končí a Dudkovi se moc nedařilo, ač jsem s ním počítal, že pojede lépe. Ovšem dráha byla dost náročná,“ doplňuje Špinka.

Problémy se startovní listinou

Několik dní před sobotním startem se řešila převážně podoba pětadvacetičlenné startovní listiny. Jako první museli být nahrazeni Hurry a Fabriek Wrightem, resp. Zandvlietem. Z českého pohledu ovšem byla smutná nečekaná absence Hynka Štichauera, mnohými považovaného za černého koně závodu s ambicemi na pódium. Místo něho vestu s jedenáctkou oblékl Karel Kadlec díky tomu, že Michal Škurla je stále na marodce s operovaným ramenem. Přitom plzeňský nezmar se definitivně se svou kariérou rozloučil minulý měsíc z veteránského pódia při slánském Memoriálu Antonína Vildeho.

Pár hodin před zahájením kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních řešila komise CCP FIM omluvenku finské federace pro bratry Mustonenovy. Po obvolání národních federací místo Jesse Mustonena jel Jörg Tebbe. Ovšem na místo Aki Pekky Mustonena nikdo nereflektoval. Do hlavního závodu se tak posunul domácí Roman Tomany, a legenda lázeňského kilometru Miroslav Musil tím pádem zůstal jediným náhradníkem.

Diváky bavily další závody

Sobotní odpoledne, jediné v letošním roce, na dráze v Úšovicích nebylo jen o kvalifikaci mistrovství světa na dlouhé ploché dráze. K vidění byly také malé plochodrážní naděje, které se divákům představily na nově vybudovaném minioválu. Doprovodný závod MS Flattracku už tak napínavý nebyl, aspoň co se týká boje o prvenství. Bez zaváhání zvítězil celkem hladce, během dne neporažený, Ital Francesco Cecchini. Na nohy ovšem všechny diváky dostal minimálně úspěch jediné zástupkyně něžného pohlaví ve startovní listině, Rakušanky Yasmin Poppenreiter. Ta senzačně ovládla rozjížďku zvanou Last Chance a postoupila z ní do finále.Najdete na iDNES.czmobilní verze