Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mariánské Lázně: královský golf mezi stromy

Golfové hřiště Royal GC Mariánské Lázně. | foto: Martin Kabát

15 2010
Jak zahrát co nejlépe jamku po jamce konkrétní golfové hřiště a zlepšit si tak handicap? Žádné golfové hřiště už nebude pro nikoho velkou neznámou ani noční můrou, protože profesionální trenéři prozradí své tajné fígle k pokoření hřiště.

"Tím, že jsou Mariánky nejstarší dochované osmnáctijamkové hřiště u nás, je dán i jeho charakter. Husté lesy, malé a dobře chráněné greeny. Největším nebezpečím na tomto hřišti jsou právě lesy a bunkery."

Tak hodnotí profesionální trenér Petr Mrůzek hřiště Královského golfového klubu Mariánské Lázně, který v roce 2003 získal rozhodnutím britské královny Alžběty II. právo užívat titul Royal Golf Club. Tím se pyšní jako jediný v kontinentální Evropě.

Mariánské Lázně učí hrát Petr Mrůzek.

Jamka 7, par 4

Hřiště Royal GC Mariánské Lázně - jamka č. 7.Jedna z nejhezčích jamek v Mariánských Lázních. Dogleg doleva, velmi technická jamka. V dopadové zóně drivu jde příčně přes fairway vodní překážka. Z odpaliště je třeba velmi slušná rána vzduchem kolem dvou set metrů, aby se hráč dostal za vodu, nebo je to opět hra železem před ni. A druhou ránou se pak pokuste atakovat green. Na rozdíl od jamky šest je to hra do kopce. Takže si nezapomeňte vzít na druhou ránu minimálně o jednu hůl víc. Po levé straně je aut. Držte se při drivu spíše na pravé straně. Velmi, velmi těžký přístup na green. Vlevo vedle greenu je bunker, vpravo před greenem, také na pravé straně fairwaye, další vodní překážka. Pokud minout green, tak napravo. Stromy, které ho lemují, většinou vracejí míče zpátky. Tráva tady není tak hustá jako na ostatních greenech, proto je právě tento velmi rychlý. Hlavně pokud jste za jamkou a patujete zpátky, buďte opatrní!

Jamka 11, par 4

Hřiště Royal GC Mariánské Lázně - jamka č. 11.Podle mě absolutně nejtěžší jamka na hřišti a možná jedna z nejtěžších v Evropě. Nejen vzhledem k délce, ale je to i jedna z nejužších jamek. Neumožňuje hrát z odpaliště dřevo, protože jamka je z obou stan lemována lesem a průchod je velmi úzký. Kolem dvanácti patnácti metrů. Doporučuji trojku pětku dřevo nebo dlouhé železo. Já osobně jsem si stanovil na této jamce par 5 a jamku tak hraji. To znamená první ránu ještě do široké části fairwaye, kolem sto devadesáti metrů. Na druhou ránu vezměte v každém případě opět železo. Na pravé straně fairwaye je překážka, která končí asi na dvou stech metrech. Před greenem vlevo je bunker, na který navazuje travnatý příkop. Rozhodně hrajte druhou ránu kolem sto padesáti metrů, aby vám zbývalo padesát metrů do greenu. Minout ho vpravo znamená nebezpečí vodní překážky. Pokud riskujete druhou ránu na green, hrajte raději vlevo. Green je úzký a ve směru hry má poměrně silnou terénní vlnu. Počítejte s tím, že je velmi rychlý. Rozhodne se příhrou a ať už je to třetí nebo čtvrtá rána, snažte skončit pod jamkou.

Jamka 15, par 4

Hřiště Royal GC Mariánské Lázně - jamka č. 15.Jedna z kratších jamek, ale odpaliště se nachází v lese. Typická berdíková jamka pro dlouhé hráče. První metry se hrají lesním průsmykem, širokým deset metrů. Navíc je jamka dobře chráněná bunkery jak u greenu, tak v dopadové zóně. Dlouhý hráč se při optimálních povětrnostních podmínkách může snažit zahrát první ránu na green. Ale upozorňuji, že rána musí jít minimálně dvě stě padesát metrů vzduchem. Nemohu doporučit nic jiného, než první ránu hrát na jistotu železem, kolem sto šedesáti pěti metrů před bunker. Druhá rána na green už není problém. Green je chráněný bunkery. Pokud ho minu, tak vlevo, odkud je green přístupnější. Je lehce skloněn zprava doleva, což není vždy vidět!

Kompletní jamky hřiště Mariánské Lázně s Petrem Mrůzkem jsou uvedeny v prvním dílu knihy Klíč k českým golfovým hřištím, www.a-ga-ma.czNajdete na iDNES.czmobilní verze