Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výškař? Časovkář? Kdepak, z německého hromotluka Kittela je král spurtů

Marcel Kittel jako vítěz čtvrté etapy Tour de France | foto: AP

11 2014
Se třemi primáty ze šesti etap je na této Tour de France králem spurtů. Až do středy to byla pro Marcela Kittela přímo úchvatná Tour. „Moje největší zklamání? Že můj vlasový gel neprošel bezpečnostní kontrolou na londýnském letišti,“ říkal tehdy německý cyklista.

Potom už bylo hůř. V etapě po kostkách se potloukl, skácel se k zemi na kruhovém objezdu. A při čtvrtečním spurtu v Remeši nebyl mužem s raketovým pohonem, nýbrž unaveným jezdcem, který na posledních kilometrech vlál za pelotonem. (Organizátoři vzápětí uvedli, že měl defekt, ale tuto informaci později dementoval Christian Guiberteau, sportovní ředitel stáje Giant-Shimano).

„Ovšem jinak, jakmile Marcela dovezeme mezi nejlepšími pěti na posledních 300 metrů, se mohou ostatní přetrhnout, ale stejně proti němu nemají šanci,“ říká jeho pomocník John Degenkolb.

Fotogalerie

Šestadvacetiletý blonďák Kittel s tělesnými proporcemi 189 cm a 82 kg přenáší totiž už v úvodu spurtu do pedálů až 1 400 wattů.

A tenhle kluk se měl stát původně výškařem! Po mamince. Až do 13 let byl Marcel atletem. Teprve pak, na dovolené v Alpách, si vzal do hlavy: Zkusím závodit na kole jako kdysi táta. „Paradox, co? Já, který nemám kopce vůbec rád, jsem se stal cyklistou v horách.“

Dlouho jej měli zaškatulkovaného coby časovkáře, vždyť v této disciplíně získal juniorské světové zlato. Až když v prvním roce mezi profesionály rozjížděl spurty kolegovi van Hummelovi, odhalil kouč jeho schopnosti.

V sezoně 2011 už vyhrál za sezonu 17 spurtů!

Německá média, místy až posedlá honem na dopingové „čarodějnice“, mezitím vyhrabala, že v 18 letech si nechával u německého lékaře Franka ozařovat krev UV zářením. „Je to doping? ptal jsem se ho. Není, odpověděl mi,“ vysvětloval Kittel. „Vzal mi stříkačkou vždy 50 mililitrů krve, ozářil ji a zase vrátil do těla. Ale necítil jsem se potom ani zdravější, ani rychlejší.“

Tehdy ještě tato procedura zakázaná nebyla, až od roku 2011 ano. A to už Kittel s kolegy Degenkolbem a Martinem stál u zrodu iniciativy „Přísaha čistoty“. V roce 2012 navrch prohlásil: „Jsem unavený ze všech lidí mezi cyklisty, kteří se nadále zastávají Armstronga.“

Jeho seznamka s Tour začala neslavně, předloni po pěti dnech závod se žaludeční infekcí opustil. Zato loni ovládl čtyři etapy a na den oblékl žlutý dres.

Svůj první letošní triumf na Tour označil v Harrogate za nejkrásnější a užíval si při něm na pódiu gratulace od vévodkyně Kate: „Zelenými šaty dala najevo, že má sprintery nejradši.“

Druhý triumf v ­Londýně byl podle Kittela nejdokonalejší. A ten třetí v Lille nejsložitější. Zdál se v něm poražen, jenže lídr stáje Giant-Shimano má i další cennou vlastnost: instinkt dělat v ­rychlosti 60 km/h ta nejstrategičtější vítězná rozhodnutí.

"Kosty + déšť = bolest. Dneska to bude zlé," napsal pak před středeční etapou do Arenbergu na Twitter. Kolega Albert Timmer mu s úsměvem povídal: "Vezmi si s sebou kartičku zdravotního pojištění."

Kittel se skutečně potloukl - a možná i proto mu potom ve čtvrteční koncovce v Remeši chyběl kousek energie navrch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze