Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Marc Márquez: Kvůli bráchovi jsem se proměnil v oddaného fanouška

ZNOVU ŠAMPIONEM. Mark Marquez obhájil vítězství ve královské třídě MotoGP. | foto: AP

11 2014
Valencie (Od našeho zpravodaje) - Jak to ta rodina dělá? Od poloviny roku je jisté, že se Marc Márquez (21) ve své druhé sezoně v MotoGP stane podruhé mistrem světa. Od poloviny roku ale zároveň začalo být čím dál reálnější, že titul v nejnižší kubatuře Moto3 získá i jeho mladší bratr Álex (18).

„Bylo to zvláštní. Titul jsem měl v kapse, jenže stejně jsem byl v posledních závodech sezony nervózní víc než kdykoliv předtím. Ze závodníka jsem se proměnil v oddaného fanouška,“ přiznal Marc Márquez.

V neděli před polednem si mohl definitivně oddechnout. Titul letos nezískal jen on, ale ve třídě Moto3 i Álex. „Když jsem se v Japonsku stal definitivně mistrem světa, byl jsem šťastný, ale teď, když vyhrál i brácha, jsem ještě šťastnější,“ říkal starší ze šampionů v neděli ve Valencii.

Asi nepřekvapí, že zdejší Velkou cenu – stejně jako letos 12 dalších – vyhrál!

Kdo je teď víc dojatější: vy, nebo bratr?
Přece náš otec! A já jsem šťastný za něj, protože je na nás oba nesmírně hrdý. Pro mě, pro něj i celou naši rodinu to byl skvělý a neopakovatelný den. Vždyť ještě dvacet minut před začátkem svého závodu jsem slavil s bratrem jeho titul, pak jsem v nesmírně těžkých podmínkách vyhrál. Teď si s celou rodinou musíme tenhle okamžik užít, protože bude velmi těžké, vlastně nejspíš nemožné tohle někdy zopakovat.

Fotogalerie

Dal jste bratrovi nějaké rady?
Aby si užil dnešní noc. Ale ne, samozřejmě mu pomáhám, jak to starší bratři dělají. On ale sám jezdecky neskutečně vyrostl. Víte, často lidé říkají, jakou má výhodu, že je můj bratr. Že se jmenuje Márquez. Ale já si myslím přesný opak. Je to nevýhoda. Je na něj naloženo mnohem víc tlaku než na ostatní. Každý ho kvůli mě sleduje, každý ho srovnává. On ale nejen teď ukázal, jak silný dokáže být. Vždyť mu všichni předhazovali: Hele, tvůj brácha vyhrál titul, vyhrál ho i Tito (přezdívka Estevena Rabata, šampiona ze třídy Moto2, který je blízkým přítelem obou Márquezů), tak jsi na řadě. A on to zvládl.

Prý by měl brzy testovat i motocykl MotoGP. Nebude zanedlouho s vámi závodit v jedné třídě?
Nevím, jestli je nějaký test ve vzduchu, ale možná si to za odměnu zkusí. (Rozhovor vznikl v neděli. V pondělí si Álex skutečně motorku MotoGP vyzkoušel). Nejdůležitější ale je, že si buduje svoji kariéru, že i on je mistr světa a nejen bratr mistra světa. A proč by jednou nemohl být ve stejné kategorii jako já? A třeba i ve stejném týmu? A proč by nás „mazáky“ nemohl porážet? Klidně se to může stát. Teď je ale to hlavní, aby se nestresoval, jezdil za sebe a ne proto, že je Márquez a čeká se to od něj.

Už jste zmínil kamaráda Rabata. Jaké bylo, když jste se všichni tři společně fotili jako noví mistři světa?
Jako ze snu. Fakt něco neuvěřitelného. My tři spolu už dlouho trénujeme a najednou máme fotku, kde jsme všichni tři světoví šampioni. Mluvíme hodně o Álexovi, ale já strašně moc fandil i Titovi, protože to je další člen naší rodiny. Takže letos máme hattrick.

Příští rok ale oba budou závodit ve stejném týmu v Moto2. Takže kdo bude šampionem?
Oba sice budou ve stejné stáji, ale jejich role budou odlišné. Tito bude zase bojovat o výhry, bude favorit, jehož jediným cílem musí být pokus o obhajobu titulu. Bratr se musí učit, protože první rok v Moto2 je nesmírně těžký. A Tito mu musí na trati pomáhat.

Pojďme ještě k vám: ve Valencii jste vyhrál 13. závod v sezoně, čímž jste překonal historický rekord Micka Doohana z roku 1997.
Upřímně – není to rekord, na který bych byl kdovíjak hrdý. Mick potřeboval k 12 výhrám 15 závodů, já ke třinácti osmnáct. Takže je jasné, že on to měl těžší. Ano, ten rekord je zajímavý, ale jen velmi obtížně porovnatelný.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze