Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další běžecký zázrak z Etiopie. Maraton v Dubaji ovládl junior

Start maratonu v Dubaji | foto: AP

24 2014
V osmnácti letech běžel maraton poprvé a povedl se mu třetí nejrychlejší debut všech dob. Etiopský běžec Tsegaye Mekonnen ovládl lukrativní závod v Dubaji za 2:04:32 hodiny, předvedl tak vůbec nejlepší světový čas v juniorské kategorii a v historických tabulkách mezi seniory se zařadil na jedenáctou příčku.

Mekonnen mezi juniory pokořil výkon krajana Berhanua Shiferawa, který loni v devatenácti letech skončil v Dubaji druhý za 2:04:48. Mezinárodní federace IAAF ovšem světové rekordy v maratonu mezi juniory oficiálně neeviduje.

Také v minulých dvou ročnících si v Dubaji vedli nejlépe běžci, kteří na trati dlouhé 42 195 metrů závodili poprvé. Loni vyhrál Lelisa Desisa a rok předtím další Etiopan Ayele Abshero v traťovém rekordu 2:04:23. Jen oni zvládli debut na maratonské trati rychleji než Mekkonen.

"Tempo se v první části závodu, která byla opravdu těžká, hodně měnilo, jinak mohl být můj čas ještě lepší," prohlásil mladý Afričan, který za vítězství inkasoval prémii 200 tisíc dolarů. "Ale jsem samozřejmě velmi šťastný a pyšný na svůj výkon. O juniorském světovém rekordu jsem vůbec nevěděl, je to pro mě příjemný bonus."

I mezi ženami se objevila překvapivá vítězka, Mula Sebokaová vyhrála za 2:25:01 a nechala za sebou favorizovanou Meselech Melkamuovou, která si věřila na čas pod 2:20. Štědře dotovaný závod na rovné trati zcela ovládli Etiopané, kteří obsadili kompletní stupně vítězů v obou kategoriích.

Dubajský maraton

Muži: 1. Mekonnen 2:04:32, 2. Geneti 2:05:13, 3. Birhanu (všichni Et.) 2:05:49.

Ženy: 1. Sebokaová 2:25:01, 2. Melkamuová 2:25:23, 3. Dadová (všechny Et.) 2:25:53.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze