Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyprodáno půl roku předem a v neděli maratonci v Praze konečně vyběhnou

Běžci pražského maratonu. Na trať se v neděli ráno vydalo 10 tisíc běžců (11. května 2014). | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

30 2015
Deset tisíc běžců, 42 kilometrů a jedna meta - cílová brána pod věží Staroměstské radnice. V neděli v 9 hodin ráno odstartuje 21. ročník Mezinárodního pražského maratonu a jediné místo v jeho 10tisícové kapacitě není volné. Před půl rokem se startovní listina závodu naplnila a teď organizátoři doufají, že minimálně v ženském závodě by se mohl urodit nový traťový rekord.

První květnovou neděli vyrazí na trať vedoucí kolem dominant metropole běžci 75 národností, narozeniny jich v den závodu oslaví devětadvacet, nejstarším účastníkem bude Jiří Přidal (81 let), nejzkušenější dámou zase Piper Petersonové z USA (69 let).

A na ty nejlepší v cíli ve Volkswagen Marathonu Praha čeká odměna 15 tisíc eur a 10 tisíc za traťový rekord.

„Zázrak, zase jsme to dokázali,“ liboval si prezident organizačního výboru Carlo Capalbo, jehož závod drží zlatou známku, nejvyšší ocenění Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.

„Maraton bude současně mistrovstvím republiky,“ připomněl ředitel závodu Václav Skřivánek a sliboval běžcům i obstojné počasí: „Sledujeme ho každou chvíli. Ale to je spíš otázka na Carla.“

„Jako tradičně, počasí bude dobré,“ potvrdil šéf. „Duben je blázen, říká se v Česku. Bude sice 3. května, ale počasí je jako v dubnu. Na 90 procent ale bude dobré.“

Manažerka elitních běžců Jana Moberly tentokrát na start přivedla 6 mužů s výkonem pod 2:08 hodiny a 6 žen pod 2:26. „Takže při dobré konstelaci by ženy mohly vytvořit i rekord závodu,“ zasnila se. Před čtyřmi lety ho zaběhla Keňanka Cheromeiová (2:22,34).

Na rekord můžou pomýšlet i mužští favorité Deribe Robi (2:06,06), Teferi Kebede (2:07,35) nebo Evans Chebet (2:07,45). „Přivedli jsme na start ty nejlepší běžce z Keni, Etiopie. Ale co je důležité, že závod bude mezinárodní, elitní závodníci přijíždějí ze 16 zemí,“ připomněla Moberly.

Na start se kromě elitních atletů postaví řada osobností, štafetu sestavil skifař Ondřej Synek, nejlepší triatlonistka Vendula Frintová, mistr světa v biatlonu Michal Šlesingr nebo moderátor Dalibor Gondík. Celou trasu sám absolvuje boxer Lukáš Konečný.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze