Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maminka Huříková nevěřila, že vyhrála maraton

8 2005
Zadov - Pobraly nejvíce cen a navrch si je pořádně zasloužily. Tereza i její maminka Vendula Huříkovy vyhrály na Šumavském maratonuu horských kol své kategorie a obě za to dostaly nové kolo. Těch pořadatelé rozdělili 12 a byly to vítané ceny. Každý, kdo skončil druhý, mohl jen litovat, že nevyhrál. „Vůbec jsem to nečekala,“ popisovala maminka Huříková své vítězství.

„Strčila jsem si svůj dres do auta,“ vysvětlovala, proč si na stupně vítězů vypůjčila cyklistický trikot týmu České spořitelny od své dcery Terezy.

O svém vítězství se dozvěděla z mobilu, když dávno po závodě seděla s dcerou a jejím přítelem u stolu a povídali si.

Když si esemesku přečetla, vyskočila radostí. „Já jsem vyhrála,“ hlásila svému okolí a dcera se jen spokojeně dívala, jak že svoji maminku na maraton připravila.

Paní Huříková je stejně štíhlá jako dcera a člověk by nevěřil, že není její sestra či vrstevnice. I radovat se umí s jiskrou dvacetileté.

Pořadatelé vyhlašovali i nejlepší Šumaváky. Byla to kategorie pro nejlepší ženu a nejlepšího muže v součtu časů ze zimního lyžařského i letního bikového Šumavského maratonu. Mezi muži vyhrál Petr Höll, z žen byla nejlepší Tereza Huříková.

Dostali parádní běžky. „Konečně budu mít na čem jezdit po městě,“ uvedla Tereza Huříková, co že si s kolem počne.

Hlavní vrcholy v sezoně ji teprve čekají. Bude obhajovat titul juniorské mistryně světa v časovce na silnici a pojede mistrovství světa juniorek cross-country horských kol.

Proto měla Šumavský maraton Leader Fox absolvovat z plného tréninku především tréninkovým tempem. „Ale nedalo mi to a chvílemi jsem doopravdy závodila,“ poznamenala.

Den předtím absolvovala těžký trénink, jak řekla. Vnímala při maratonu, jak si vede? „Tím, jak jedou všechny kategorie, člověk ztrácí přehled,“ uvedla. „Ale chvíli po mně přijela jako druhá Eva Jedličková.“

S tou na horském kole začínala. „Učila mě třeba, co si mám obléct a co všechno se před závody musí udělat.“

Vávra nečekal, že bude první

V závěru maratonu zkoušel do posledního kopce dva kilometry před cílem nastoupit domácí favorit Jiří Vávra z Ravo Racing Teamu. „Ale dostal jsem křeče, a když to soupeři zaregistrovali, zvedli se a ujeli mi,“ řekl v cíli. Dojel šestý, pětice před ním se stačila o dost vzdálit. Ale zklamaně se rozhodně netvářil.

I jeho přítelkyně vypadala, jako by zvítězila. „Vždycky jsem ráda, když dojede do cíle a je celý,“ objala Jiřího Vávru. „Nezáleží mi ani tak na tom, kolikátý dojede.“

Po mistrovství Česka si dal Vávra volno. Odpočíval. „Nevěděl jsem, jak na tom tady budu,“ říkal v cíli. Nenajezdil tolik, kolik by potřeboval na maximální výkon. „Proto jsem raději žádný velký výsledek dopředu nečekal.“

Loni byl v Šumavském maratonu druhý, předloni ho vyhrál. „Dneska jsem na to ale neměl,“ uznal.

Vyhrál alespoň prémii na Kubově Huti a získal 1000 korun. „Nejel jsem zadarmo,“ říkal letošní vítěz mistrovství Maďarska.
Na Kypru byl v prvním letošním závodě Světového poháru patnáctý.

„Chci se připravit na mistrovství republiky v maratonu v Brně,“ plánuje. A kde nechal kolegu z týmu Ivana Rybaříka? „Startuje ve Francii,“ upřesnil.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze