Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mám formu, hlásí Lukáš Bauer

30 2003
Praha - Stranou mediálního humbuku kolem svého lyžařského souputnika Martina Koukala zůstává první český vítěz závodu Světového poháru. Lukáš Bauer změnil číslo mobilu, mediální starosti přenechal společnosti Česká sportovní, navlékl snubní prsten a už neříká všechno. "Jsem teď tajemný," s úsměvem odmítal sdělit podrobnosti posledních týdnů. Ale to nejdůležitější přiznal: "Formu mám."

Bauer s Koukalem mohou porazit kteréhokoli běžce na lyžích světa. Po sto letech existence Českého lyžařského svazu se vynořilo nejsilnější mužské běžecké duo historie. Uvědomuje si Bauer svou výjimečnou situaci?

"Já na takové věci nemyslím. Od toho jsou jiní," směje se, zamyslí se a dodá: "Vlastně trochu ano. Když jsem vyhrál v Novém městě na Moravě závod SP, zrovna vyvěsili vlajku o oslavách sta let. Říkal jsem si, že je to zajímavá náhoda."

V nohách má nejtěžší přípravu v životě. Ale slovo nejtěžší v tomto případě znamená i nejlepší. "Jsem hodně unavený, ale na sníh se těším jako ještě nikdy." Strach mu nenáhání ani odloučení od světa na dalekém skandinávském severu, kam odlétá s českou výpravou v neděli. "Budou tam stromy. V Rakousku na ledovci mi hodně chyběly."

Po dvaceti dnech na ledovci zdravotní testy ukazují, že v takové kondici zatím nikdy nebyl. Září z něj pohoda a spokojenost. V cílech pro závody zůstává jako vždy při zemi. "Rád bych udržel loňskou výkonnost." Přestože v přípravě nalyžoval víc kilometrů než loni, zdůrazňuje, že být v první pětce světového pořadí nebude jednoduché.

V záplavě nových typů závodů se hromadného startu ani duatlonu neobává, straší ho však sprint. "Pokud chci pomýšlet na úspěch v celkovém pořadí, musím nějaké sprinty jet. A nějaké body získat." Bauer zvládá bravurně oba styly, ale norské ekipa je v klasice velmi silná. Naděje na body bude mít zejména ve sprintech bruslařských.

Kvůli absolutní rychlosti, tolik potřebné na krátké trati, dokonce zvažoval trénink pod vedením světové rekordmanky na 800 metrů Jarmily Kratochvílové. Do řeči se dali na soustředění na Mísečkách. "Ukázala by mi s Ludmilou (Formanovou), jak se sprinty trénují, ale zatím jsme se k tomu nedostali."

V top týmu České sportovní se Bauer dostal do společnosti Jana Železného, Jaromíra Jágra nebo Jiřího Nováka. Na rozdíl od dalších členů jim však přenechal na starost pouze záležitosti svého styku s médii. Právoplatným členem ale podle vlastních slov je: "Ostatní věci si totiž zařizuju sám z vlastní vůle. Spočítal jsem si, že je to pro mě výhodnější."

Ke spokojenosti mu pomáhá i čerstvý manželský svazek. Mezi svatebními hosty nechyběl ani jeho kamarád a soupeř Koukal, o jehož lásce ke štrůdlu se po zisku titulu mistra světa dověděl celý národ. "Mám štrůdl rád také, tak jsem ho kvůli Martinovi objednal víc," pochlubil se Bauer. "Ale než jsem se k němu dostal, už ho všechen spořádal," stěžoval si. "Kdo dřív přijde, ten dřív...," odpověděl mu s hranou vážností Koukal.

Lukáš Bauer - olympionik v Salt Lake City

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze