Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plné tribuny, spokojení cizinci. A Češi hrají o evropské zlato

Čeští reprezentanti v malém fotbale se radují z gólu. | foto: ČTK

17 2017
Už v sobotu za Lužánkami vyvrcholí mistrovství Evropy v malém fotbale. Přestože se jedná (pouze) o jednu z odnoží nejpopulárnější hry na světě a v improvizované brněnské aréně pobíhají chlapíci, kteří v klasickém fotbale kopou v amatérských soutěžích, brněnské fandy šampionát nadchl.

Čeští reprezentanti, kteří ve pátečním semifinále porazili Rumunsko 4:3 a dnes od 20.00 v boji o titul vyzvou Rusko, v každém rozhovoru opakují slova jako fantazie a paráda. Pravidelně mluví o husí kůži nebo neskutečném zážitku.

Na české duely bývá mobilní aréna pro tři a půl tisíce diváků zaplněná. A při medailových bojích tomu nebude jinak.

Celkově je turnaj nejnavštěvovanějším v historii evropských šampionátů. A chvála putuje k brněnským pořadatelům. „Zahraniční týmy jsou naprosto spokojené. Hotely mají hned vedle hřiště, nikam necestují. K tomu krásný stadion,“ říká šéf české federace malého fotbalu Filip Juda.

Dotační svízel a hřiště pro Brno

Přitom organizátoři se museli několik týdnů před startem šampionátu zabývat i nepříjemnou komplikací. Stejně jako řady dalších tuzemských svazů se jich dotkla aféra s pozastavenými a přerozdělenými dotacemi z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Původně jsme počítali s částkou zhruba sedm milionů korun,“ přibližuje Juda.

Cifra je však podle upraveného dotačního programu o dva miliony nižší, což Juda, který zároveň vede i celosvětovou federaci malého fotbalu, musel řešit.

„Udělali jsme dohodu, odprezentovali jsme marketing světové federaci, odprezentovali jsme i mistrovství světa v Tunisku, s tamní vládou jsme se domluvili i na prezentaci celé země. Narychlo jsem hledal řešení, abychom byli schopní zajistit financování,“ vysvětluje boss malého fotbalu. „Je ale k zamyšlení, aby významné sportovní akce včetně reprezentace byly příště přednostně řešeny. Člověk opravdu neví, s jakými penězi může počítat.“

Rozpočet šampionátu se pohybuje okolo dvaceti milionů. A z turnaje budou brzy profitovat i sportovní nadšenci. Za Lužánkami totiž zmizí montované tribuny, naopak hrací plocha zůstane a mělo by ji spravovat město. „Umělý trávník je nachystaný tak, aby byl zároveň mobilní,“ podotýká Juda.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze