Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pan Monk, co se neostýchá. Je to střelec bezcharakterní

Malik Monk v dresu Kentucky | foto: Reuters

20 2017
V čase trojkových žní a ofenzivních bakchanálií hledají kluby NBA střelce. To je jasné. A jedním z nejlepších mladých basketbalistů v tomto oboru je Malik Monk, před čtvrtečním draftem často diskutované jméno.

Devatenáctiletý rodák z arkansaského Bentonville přichází mezi profesionály s celou řadou otázek, které jdou přímo na jeho tělo.

Jak si tento útlý a relativně nevysoký mládenec poradí, až bude muset bránit osvalené protivníky? Dokáže se se svými 191 centimetry pohybovat na pozici křídla?

Fotogalerie

A co se stane s jeho vlastní střelbou, až na něj nastoupí nejlepší obranáři na světě?

Tady hledejme důvody, proč se Monk v draftu propadne nejspíš na konec první desítky nebo snad i na úvod té druhé.

Avšak NBA před pár lety podobný příběh zažila. V roce 2009 po vyhlášeném, ale štíhlém trojkaři sáhli na sedmém místě Golden State Warriors. Jmenuje se Stephen Curry.

Ano, podobně dobrý by jmenovec titulního hrdiny detektivního seriálu mohl za pár let být.

K úspěšnému vyřešení případu „hvězdná kariéra Malika Monka“ totiž směřuje několik dalších indicií. Při svém jediném roce na univerzitě Kentucky proslul jako tréninkový kůň - a to se porovnával i s rozehrávačem De’Aaron Foxem, dalším supertalentem z letošního draftu.

Sám Monk je sice tím typem hráče, který střelu nepřejde, ale zároveň počítá s tím, že do své hry bude muset začlenit víc rozehrávačských prvků a spolupráci s dalšími čtyřmi muži na palubovce.

„Moc lidí si nevšimlo, jak umím přihrávat. A já si myslím, že mi to docela jde. Zvládnu zapojit ostatní do hry,“ zapřísahal se před několika dny po tréninku ve Filadelfii.

A ještě něco: Monkově pověsti neškodí, že zářil v těch nesledovanějších soubojích. Letošním šampionům NCAA z North Caroliny loni v prosinci nasázel 47 bodů včetně vítězné trojky.

Malik Monk řádí proti North Carolině

Pravda, ve čtvrtfinále mu to North Carolina vrátila. Ubránila ho na 12 bodech a ukončila jeho krátkou vysokoškolskou kariéru. Na průměru 19,8 bodu na utkání. Bylo by překvapením, kdyby na podobné číslo do pár neútočil i v NBA.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze