Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel poraženého koně z Velké: Odvolání zvažuji, navzdory Váňománii

Josef Váňa s Tiumenem (vlevo) vedle Marka Stromského s Amantem Gris | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2010
Bojovat u dostihového soudu o vítězství ve Velké pardubické pro Amant Grise, nebo už nechat všechno být a spokojit se s druhým místem? Tuhle otázku teď řeší majitel Hřebčína Albertovec Josef Hájek mladší.

Možná v nejtěsnějším doběhu historie podlehl bělouš Amant Gris Tiumenovi legendárního Josefa Váni. Proto, že nám zkřížil cestu, stěžoval si pak trenér Radek Holčák. Rozhodlo údajně 5 centimetrů.

Dostihová komise přímo na závodišti Váňův triumf potvrdila, udělila jen pokutu 500 korun za křížení trati. Majitel poraženého koně teď zvažuje odvolání.

Viděl jste doběh? Co jste mu říkal?
Neviděl jsem už tradičně nic, postával jsem u stájí, odkud je vidět jen Irskou lavici a drop. Na cílovku jsem neviděl vůbec. Takže doběh jsem v reálu neviděl, ale potom na věži rozhodčích ano.

Jak jste prožíval rozhodování dostihové komise?
Jednoznačně jsem si to prožil, a to negativně. Něco jsem začal tušit, když jsem viděl, jak hned po doběhu spolu mluví Radek s Markem (trenér Holčák s žokejem Stromským). Využili jsme svého práva a podali protest.

Jak na vás zapůsobil výrok dostihové komise? Amant Gris prohrál o nos.
K tomu nosu: na cílové fotografii má Amant Gris zadek před Tiumenem a kdyby neměl hlavu skloněnou, byli by úplně nastejno. Ten dostih byl podle mě mrtvola (tzv. mrtvý dostih, kdy koně doběhnou do cíle současně a vítězi jsou oba dva). Někdo říká, že ten výrok je šalamounský, ale já bych to nazval jinak. Jenže to by se asi nedalo publikovat. Na jedné straně je uznaná pokuta, na druhé straně se nic nestalo. Ať si o tom udělá obrázek každý sám.

O NOS. Těsný doběh Velké pardubické možná bude řešit soud.

O NOS. Těsný doběh Velké pardubické (fotofiniš).

Trenér Holčák míní, že byste se měl odvolat k dostihovému soudu. Co vy na to?
Je to varianta, kterou zvažujeme. A pokud do toho půjdeme, nebude to z mojí strany soud o peníze, o ty nejde v tento ani další moment, byť se jedná o milion. Jde jedině o umístění a o to, jak to cítím. Zatím to ale vypadá, že na soud řeknu ne. Nechci jít proti proudu. To byla první věc, která mě bezprostředně po dostihu v těch emocích napadla, a i když ty emoce vyprchaly, myslím si to pořád. Vytvořila se tu Váňománie. Nechci pana Váňu urážet, vážím si ho, ovšem na druhou stranu je třeba respektovat pravidla, od toho přece jsou a platí pro všechny stejně. Ale zdůrazňuju, nechci snižovat sportovní výkon pana Váni a ani výkon Tiumena, oba předvedli fantastický sportovní počin.

Žokej Marek Stromský tvrdil, že měl od bariéry odřenou nohu, ale už po doběhu prohlásil, že by to nechal tak.
Já Markovi děkuju za ten výkon. Amant ukázal, co v něm je, v závěru dokázal ještě přidat, a taky Marek udělal maximum. Zaslouženě teď cítil zadostiučinění po té příhodě, kdy nás před dvěma roky diskvalifikovali.Najdete na iDNES.czmobilní verze