Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Machura dostal za odmítnutí dopingové kontroly osmiletý distanc

Remigius Machura mladší během své koulařské kariéry. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

1 2015
V únoru odmítl dopingovou kontrolu, teď zamotaná kauza bývalého koulaře a později hráče amerického fotbalu Remigia Machury mladšího dospěla k rozsudku. Někdejšího juniorského mistra Evropy ve vrhu koulí potrestal Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne osmiletým zákazem sportovní činnosti za opakované porušení antidopingových pravidel.

Machura byl v roce 2010 potrestán dvouletým zákazem startů za pozitivní dopingový test na růstový hormon. Mistr republiky z roku 2006 pak ukončil atletickou kariéru. Později se začal věnovat americkému fotbalu a letos v červenci získal s týmem Prague Black Panthers mistrovský titul.

Zhruba o půl roku dříve se odmítl podrobit mimosoutěžní dopingové kontrole. Komisaři, který ho navštívil doma, tvrdil, že hráči registrovaní v České asociaci amerického fotbalu nepodléhají mimosoutěžním dopingovým kontrolám a také že má pozastavenou soutěžní činnost a tudíž nepodléhá namátkovým kontrolám.

Antidopingový výbor ČR následně vyrozuměl Machuru, že porušil antidopingová pravidla. Za týden mu však ředitel Antidopingového výboru ČR Miloš Vrabec v dalším dopise napsal, že původní oznámení se ruší. „Důvodem je porušení vnitřních procesních pravidel Antidopingového výboru ČR, neboť test se neměl provádět,“ uvedl Vrabec. Proti tomuto kroku se v březnu postavila Světová antidopingová agentura WADA, která se obrátila na CAS.

Sportovní arbitráž minulý týden rozhodla, že Antidopingový výbor ČR měl oprávnění Machuru podrobit dopingové zkoušce a devětadvacetiletému sportovci udělil osmiletý trest. Antidopingový výbor ČR musí kromě svých nákladů na arbitrážní řízení uhradit také část právních poplatků CAS ve výši 2 500 švýcarských franků (zhruba 62 000 korun).

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze