Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Macek hledal novou výzvu a našel Dakar

31 2006
Praha - Motocyklista Martin Macek se dvakrát stal mistrem Evropy v enduru, několik let startoval v mistrovství světa, pravidelně sbíral domácí tituly a účastnil se Šestidenní v reprezentačních i klubových barvách reprezentace. Proto si řekl, že už v této disciplíně dokázal vše, a začal hledat, k čemu by se dál upnul.

Výsledkem je jeho start na dakarské rallye, která bude zahájena 6. ledna v Lisabonu.

"Jsem na vrcholu endurové kariéry a už jsem v této disciplíně neměl další motivaci. Hledal jsem novou výzvu, chci zkusit něco extrémního a Dakar to splňuje," řekl osmatřicetiletý Macek v rozhovoru s novináři.

Nadcházející účast by však neměla být jediná, počítá s tím, že by na legendárním pouštním závodě startoval alespoň třikrát.

"První bude o sbírání zkušeností a rozkoukávání se. Když si vzpomínám na první roky v mistrovství světa, tak to bylo obdobné. Člověk neví, co má dělat a jak se k tomu postavit," vysvětlil Macek, který chce hned v prvním roce "závodit".

"Ne tam být do počtu. Nevěřím ale, že první rok z toho bude nějaký úspěch," přiznal realisticky.

Trochu nečekaně se však rozhodl vsadit vše na zcela jinou taktiku než jiní nováčci. "Sázím na Evropu. V Portugalsku a ve Španělsku se budu snažit dostat co nejvíce nahoru, abych v Africe mohl jet s těmi zkušenějšími," řekl Macek.

Věří totiž, že když bude na poušti startovat s elitou, pomůže mu to. "Ze světového šampionátu vím, jaké je to jet s nejlepšími. Nahoře je navíc řada jezdů z endura, které znám a kteří jsou solidní. Věřím, že mi poradí, když bude krize," doufal.

I přesto si stejně jako všichni zkušení dakarští harcovníci uvědomuje, že se rozhoduje na poušti. "Pro mě to ale není východisko. Existuje riziko, že zůstanu v Evropě, ale abych jel někde vzadu, tak by bylo těžké dostat se výše," vysvětloval Macek důvody své odvážné taktiky.

O jeho případném úspěchu bude rozhodovat, jak se vyrovná s jízdou v písku a náročnou navigací.

"Písek jsem zažil na Šestidenní v Brazílii, kde jsme jeli část v poušti. Nebude to nic nového. Je ale pravda, že pouštní dunové pole si neumím představit," přiznal. Komplikovaná bude i navigace.

"Bude hodně složitá, bude to alfa omega, než si na to zvyknu. Přístrojů je hodně, a když jedete přes sto kilometrů v hodině, tak je to velký záhul," uvedl Macek.

Díky tomu všemu předpokládá, že lepších výsledků než v roce 2007 dosáhne v dalších ročnících.

"Mám představu zkusit to tři roky. První se rozkoukat a pak se budu snažit vychytat techniku a lépe se připravit, protože budu mít nějaké zkušenosti. Chtěl bych pak samozřejmě zlepšovat výsledky. Každý má sen vystoupit na podium jako první. Musel bych ale být členem továrního týmu," řekl Macek, který pojede s modrým motocyklem Yamaha 450.

Autor:


Témata: Dakar 2009, Dakar, Yamaha
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze