Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maccabi spouští revoluci. Postaví jeden tým pro Evropu a jiný pro ligu

Jonah Bolden (vlevo) z Maccabi a Vincent Poirier z Baskonie bojují na doskoku. V pozadí Michael Roll. | foto: Euroleague.net

9 2018
Kádry největších evropských klubů svou šíří překonávají možnosti zápasových soupisek už teď. Ale nejslavnější izraelský celek Maccabi Tel Aviv zvolí řešení stejně novátorské jako revoluční. Pro příští sezonu postaví dva na sobě nezávislé basketbalové týmy. Jeden pro Euroligu a druhý pro domácí soutěže.

„Maccabi Tel Aviv bude mít od sezony 2018/19 dva rozdílné týmy. Každý dostane svůj vlastní trenérský štáb a bude chtít ve své soutěži dosáhnout co nejlepšího výsledku,“ vyhlásil slavný a bohatý klub.

„Chceme překonat restrikce ohledně počtu cizinců v domácí soutěži,“ zní jednoduché vysvětlení.

Vedení izraelské ligy se už desítky let pokouší ztížit Maccabi cestu k dalším a dalším titulům. Klub naopak hledá řešení, aby byl v rámci mantinelů konkurenceschopný doma i v Evropě.

Fotogalerie

V posledních letech začala nad Maccabi vyhrával liga.

Maccabi Tel Aviv ve své historii vyhrálo celkem 51 domácích titulů, v posledních pěti letech se však radovalo jen jednou.

Ale větším problémem pro majitele jsou neúspěchy v Eurolize. Tam po nečekaném titulu 2014 přišel výsledkový půst.

Po Final Four v klubu marně touží už čtyři ročníky, v play off chybí Maccabi potřetí za sebou.

Aktuální sezonu začal izraelský klub slušně, ale završil ji krizí. Prohrál osm z posledních deseti zápasů, soutěž završil sérií pěti nezdarů. Propadl se až na desátou pozici.

Je asi potřeba udělat něco jinak.

Na soupisce pro domácí soutěž teď bude většina hráčů izraelská a Maccabi bude sázet i na odchovance. Ligová pravidla totiž umožňují nasadit pět cizinců, ale na hřišti se v jednu chvíli mohou objevit jen tři z nich. Dvě místa mají zajištěné hráči s izraelským pasem.

V kádru pro Euroligu by se pak měli převážně objevovat Američané a další cizinci. Izrael zase tolik konkurenceschopných hráčů neprodukuje.

Vydržovat dva kádry a dva trenérské štáby určitě nebude levné. Maccabi si však tento tah může dovolit pro svou oblibu doma i ve světě. Díky zájmu fanoušků mu z televizních práv na Euroligu pravidelně připadá nejvyšší podíl.

Jonah Bolden (vpravo) z Maccabi proniká kolem Ádáma Hangy z Barcelony

Jonah Bolden (vpravo) z Maccabi proniká kolem Ádáma Hangy z Barcelony

Nabídka do euroligového celku bude pro Američany a další špičkové borce bezpochyby lákavá. Slabina evropské klubové scény v podobě komplikovaného kalendáře a únavného cestování odpadá. Hráče elitního týmu Maccabi čeká jen 30 duelů v základní části (pokud soutěž nezmění svou podobu) a maximálně sedm dalších v play off.

Tah Maccabi bude bezpochyby ostře sledovaný hlavně jeho rivaly. Pokud budou Izraelci s tímto modelem úspěšní nejen na hřišti, ale i komerčně, budou se jim muset přizpůsobit další kluby.

A to by byl krok k jejich odchodu z národních soutěží.

Autoři:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze