Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koudelka: Federace ví, že se situace s kombinézami zvrtla. Bude to hlídat

PO SEZONĚ. Roman Koudelka má za sebou životní rok, skončil sedmý ve Světovém poháru a vyhrál čtyři závody. | foto: Reuters

31 2015
Roman Koudelka slibuje, že už se nebude podezříváním ostatních skokanů na lyžích z podvodů s kombinézami zabývat. Přesto by mu mohla situaci ulehčit i Mezinárodní lyžařská federace (FIS). „Uvědomují si, že se jim to letos trochu zvrtlo. Slíbili nám, že další sezona už taková nebude,“ řekl.

FIS podle jeho slov plánuje častější přeměřování skokanské výstroje a pečlivější dohled. „Věřím, že to dodrží,“ zadoufal 25letý skokan.

V sezoně skončil sedmý v celkovém pořadí Světového poháru, vyhrál čtyři závody, především závěr ročníku si však Koudelka dle svých slov zbytečně pokazil tím, že se zabýval údajnými podvody soupeřů.

Osobní kouč: Skvělá sezona. Že nevyšel konec? Nedivím se

Luboš Plecháč je Koudelkovým osobním koučem, dohlíží na jeho přípravu „na suchu“, také je jeho důvěrníkem. „Když je problém, stavíme se na kávu, probereme to a je po problému,“ usmívá se. Nepříliš vydařený závěr skokanovy sezony ho neudivil. „Skákal skvěle už v létě, pak na podzim a vydržet to tak dlouho, až do konce sezony, je těžké. Sezonu hodnotím skvěle.“

„Pořád jsem to řešil, trochu jsem si stěžoval, že oni to mají lepší. Kdybych se ale soustředil sám na vlastní výkon, tak si myslím, že by to dopadlo lépe,“ domnívá se Koudelka.

I tak může být se sezonou spokojený, přestože mu její hlavní dva vrcholy - Turné čtyř můstků a mistrovství světa - úplně nevyšly. „Ale splnil jsem si pár svých snů, vyhrál jsem závod Světového poháru a mohl jsem si obléct žlutý trikot,“ připomněl své dočasné vedení celkového pořadí.

Velké prázdniny ho však nečekají. Čtyři dny strávil s přítelkyní Andreou na lyžích, ani tam však nelenošil. „Dostal jsem od Richieho (reprezentační trenér Richard Schallert) příkaz, ať neodpočívám, ale jezdím, aby nohy nevypadly z tempa,“ popsal.

A vydechnout ho rakouský kouč nenechal ani po návratu. Už znovu spolu trénují na příští sezonu. „Když jsem viděl, co budu dělat ve čtvrtek, tak jsem se zpotil,“ usmál se. „Jsou to objemy, které jsem nikdy nedělal. Sám jsem zvědavý, jak se s tím tělo popere.“

Až poté ho čeká delší odpočinek, během desetidenního volna plánuje vyrazit nejspíš s přítelkyní k moři. „Celou dobu ale nevydržím někde sedět,“ říká a těší se, až si zahraje golf nebo volejbal.

Krátké prázdniny mu nevadí. Ví, že co nejpoctivější příprava je nejlepší cestou na vrchol, po němž už letos pokukoval. V příští sezoně by se k němu rád přiblížil ještě víc, ať už na Turné nebo v celkovém pořadí Světového poháru.

„A bude i mistrovství světa v letech, kde budu zkoušet kratší lyže, tak uvidíme, jak to půjde,“ připomněl.

V minulé sezoně si dokázal, že si nemusí dávat malé cíle.Najdete na iDNES.czmobilní verze