Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sdruženáři jdou do Světového poháru s novým koučem a bez Churavého

Miroslav Dvořák by měl patřit i v nové sezoně k oporám české sdruženářské reprezentace. | foto: AP

27 2014
České reprezentanty v severské kombinaci čeká o víkendu premiéra nového ročníku Světového poháru. Ve finském Kuusamu vstoupí do prestižní soutěže s novým reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem mladším a bez veterána Pavla Churavého, který dal v úvodu sezony přednost přípravě s juniorským týmem.

V nominaci jsou Miroslav Dvořák, Petr Kutal, Tomáš Slavík (všichni Dukla Liberec) a Tomáš Portyk (LSK Lomnice nad Popelkou).

„Spoléhat budeme stejně jako v minulé sezoně na Mirka Dvořáka a Tomáše Portyka. Přál bych jim i dalším závodníkům, aby jim vstup do Světového poháru vyšel, ale vrcholná forma by měla přijít až v únoru 2015 na mistrovství světa ve Falunu,“ řekl Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

„Rok od roku se nám kvůli finančnímu zajištění družstva hůře dýchá, ale bez ohledu na to kluci absolvovali vydařenou přípravu. Pro mne je důležité, že reprezentanti si pochvalují přístup i metody Ládi Rygla a že si rozumějí.“

V závěrečné fázi přípravy se počátkem listopadu věnovali čeští „kombiňáci“ skokanskému tréninku v rakouských centrech Ramsau, Tauplitz a Oberstdorf. Situaci jim poněkud zkomplikoval nedostatek prvního sněhu v Norsku, a tak za ním museli vyrazit až téměř k polárnímu kruhu do finského střediska Rovaniemi. Zde našli nejen výborně upravený malý můstek, ale také devět kilometrů běžeckých tratí.

Český sdruženář Tomáš Slavík při skokanské části soutěže družstev na MS ve Val

Tomáš Slavík

Český sdruženář Tomáš Portyk v závodě Světového poháru v Trondheimu.

Tomáš Portyk


Českým reprezentantům se tentokrát vyhýbala zranění. Virová onemocnění však přesto v posledních dnech postihla Tomáše Portyka a Petra Kutala. Aktuální forma všech závodníků se však zdá být slibná.

„V Rovaniemi jsme absolvovali kontrolní závod společně s Poláky a Rusy. Podařilo se mi ho vyhrát,“ říká hlavní český trumf Miroslav Dvořák. „V běhu ale cítím ještě rezervy, chybí mi najezdit klasické závodní tempo. Jakmile se však sezona naplno rozběhne, myslím, že se optimální běžecká forma vrátí.“

Areál Ruka v Kuusamu představuje už tradičně pro většinu světových sdruženářů velkého strašáka. Především silný a točitý vítr, který zde v tomto období panuje, mění závody zpravidla ve větrnou loterii.

Uspět zde dokáží pouze psychicky odolné typy, které zvládnou úvodní skokanskou část. Pro české reprezentanty, kteří se s výjimkou Tomáše Portyka v minulé sezoně často potýkali s nevyrovnanou výkonností právě na můstcích, bude letošní start o to těžší.

„Kuusamo představuje opravdu náročný závod a hodně záleží na hlavě každého účastníka. Je to zejména o štěstí. Navíc se v těchto složitých podmínkách skáče na velkém můstku. Také proto jsem tentokrát nominoval Tomáše Slavíka, který na něm umí,“ uvedl reprezentační trenér Ladislav Rygl. „Pavel Churavý dostane příležitost v dalším průběhu Světového poháru a bude se nyní koncentrovat na závody Kontinentálního poháru v USA.

S přípravou svěřenců jsem jinak maximálně spokojený. Trénujeme jinak, zavádíme nové věci, ale za pouhých pár měsíců ještě nelze čekat zázraky – ty se projeví až později,“ věří Rygl.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze